No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Do asfaltu začali pridávať recyklovaný plast

Neďaleko Lučenca začali pridávať do asfaltu recyklovaný plast. Zatiaľ ide o krátky úsek cesty tretej triedy v správe Banskobystrického samosprávneho kraja neďaleko obce Tuhár, ktorý bol opravený ku koncu minulého roka. Podľa hovorkyne BBSK Marcely Glevickej v kraji ide o novú technológiu úpravy vozovky, bitumenovej zmesi s prísadou odpadových plastov ako náhrady za asfalt. Ako ďalej spomenula, približne 100 metrový úsek bol firmou Viakorp zo Zvolena položený bezplatne. „Použitá zmes zodpovedá všetkým požiadavkám podľa platných noriem a na uvedený úsek spoločnosť preberá záruku na dobu piatich rokov,“ uviedla Glevická a ďalej doplnila, že po vyhodnotení efektívnosti bude kraj ďalej zvažovať jej používanie. Spoločnosť zo Zvolena avizuje, že životnosť takýchto asfaltiek je dlhšia, ako pri bežných cestách. V ekoceste by malo byť približne 20 percent granulátu, ktorý pochádza väčšinou z PET fliaš či plastových vrecúšok.

Minulý rok BBSK asfaltoval úseky vo viacerých okresoch, konkrétne v okrese Lučenec bol stav ciest podľa Glevickej jedným z najvážnejších a preto kraj v tejto oblasti opravil spolu 24 kilometrov vozoviek. Ide o úseky Mýtna, Šula, Divín, Ružiná, Ábelová, Halič, Tuhár, Prša – Poltár či Fiľakovo. „Vrátane roky neopravovanej Biskupickej cesty, Biskupice, Hajnáčka,“ poznamenala hovorkyňa. V okrese Rimavská Sobote bol asfaltovaný úsek Širkovce - Šimonovce. „Celková suma spolu investovaná do týchto opráv je približne v hodnote 2,2 milióna eur,“ dodala. Zároveň pripomenula, že BBSK pristupuje k rekonštrukciám ciest podľa ich stavu, kapacitného využitia a postupuje postupne od najvyťaženejších a najhavarijnejších stavov vozoviek.

Tento rok podľa informácií BBSK je pre okresy Rimavská Sobota a Lučenec vyčlenených na rekonštrukciu vozoviek 3,6 mil. eur, vďaka čomu by sa malo opraviť viac ako 40 kilometrov ciest.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Viakorp, uverejnené so súhlasom zástupcu spoločnosti


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross