No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Do cintorínov smerujú stovky ľudí, polícia zvyšuje dohľad

Do cintorínov po celom Slovensku v týchto dňoch smerujú stovky ľudí, dohľad na cestách a v okolí cintorínov zvýši aj polícia. Ako Rimava.sk informovala banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová, dopravní policajti budú počas Sviatku všetkých svätých podľa potreby riadiť a usmerňovať premávku na príjazdových cestách k cintorínom a na parkoviskách. „Dohľad zvýšia aj na frekventovaných križovatkách a hlavných cestných ťahoch.
Budú posilnené aj hliadky poriadkovej polície, ktoré  budú strážiť verejný poriadok najmä v okolí cintorínov," uviedla hovorkyňa. Zároveň však dodala, že policajti nemôžu byť všade, preto apelujú na všetkých účastníkov cestnej premávky, aby prispeli k dôstojnému  a bezpečnému  priebehu "dušičiek".

Pri cintoríne sa budú striedať mestskí policajti

So službami pri rimavskosobotskom cintoríne už začala aj mestská polícia. Ako pre Rimava.sk potvrdil náčelník Peter Berecz, najviac ľudí navštívi cintorín počas dnešného a zajtrajšieho dňa, preto tu budú dohliadať na poriadok. Podľa jeho slov do cintorína nevpustia motorové vozidlá, výnimku však spravia pri ťažko zdravotne postihnutých. Náčelník zároveň upozorňuje, aby si v odparkovaných autách ľudia nenechávali na viditeľnom mieste cenné veci. Krádeže však na cintoríne podľa jeho slov zatiaľ nezaznamenali.

Slávnosť Všetkých svätých si cirkev pripomína od 8. storočia

Katolícka cirkev si 1. novembra pripomína Slávnosť Všetkých svätých. "Už od 8. storočia slávime 1. novembra Slávnosť Všetkých svätých. Sviatok zaviedol pápež Gregor III. v roku 731," povedal pre SITA dekan Cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Marián Šuráb. Ako každý národ má svojich neznámych hrdinov, tak aj cirkev má podľa dekana fakulty svojich neznámych hrdinov a svätcov, na ktorých si nikto konkrétne nepamätá. Známi aj neznámi svätci pochádzali podľa Šurába zo všetkých spoločenských kategórií. "Boli to myslitelia, spisovatelia, umelci, reformátori, politici, učenci, géniovia a jednoduchí ľudia. Formovali svet, v ktorom žili. Bojovali proti rozličným formám otrokárstva, skultúrňovali primitívne národy, zakladali nemocnice a univerzity, bojovali o dôstojnosť žien a detí. Formovali Európu a ďalší svet. Vtlačili pečať duchovnosti, kultúre a civilizácii," zdôraznil Marián Šuráb.

Zdroj: Rimava.sk, SITA


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross