No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Do regiónu opäť zavíta zima. Pripravte sa na silný vietor i snehové jazyky

Hoci Veľkou nocou sa víta jar, tohtoročnou sme akoby „privolali“ opäť zimu. Najbližšie dni budú toho dôkazom. V okresoch Rimavská Sobota, Lučenec, Poltár, Revúca či Veľký Krtíš sa okrem silného vetra pripravte na snehové jazyky i nízke teploty. Meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) vydali od dnes, 18. apríla, až do štvrtka, 20. apríla, výstrahy prvého stupňa.

Dnešná noc, 18. apríla, bude v okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Poltár sprevádzaná nízkymi teplotami. Podľa odborníkov sa ojedinele očakáva dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu 0 až -2 stupne Celzia. „Očakávaný mráz je v danej ročnej dobe zriedkavý a môže spôsobiť škody na vegetácii,“ uvádza SHMÚ.

Od stredy, 19. apríla, sa v regióne rozfúka, pričom sa miestami očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 18 - 23 m/s (65 - 85 km/h) a na horách môže rýchlosť dosiahnuť až 25 - 32 m/s (90 - 115 km/h). V okrese Rimavská Sobota a Revúca sa k týmto prírodným javom pridá aj tvorba snehových jazykov a závejov, ktoré sa môžu ojedinele vyskytnúť najmä na horských priechodoch. „Tvorba snehových jazykov a závejov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity,“ avizuje SHMÚ, podľa ktorého výskyt snehových jazykov a závejov je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Zdroj: Rimava.sk (spracované podľa SHMÚ)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross