No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V regióne napadlo miestami až 20 centimetrov snehu, cestári mali približne 350 výjazdov

2. februára 2017 |  | | |

sneh-cestyV okresoch Rimavská Sobota a Revúca napadlo na prelome mesiacov január a február 15 až 20 centimetrov snehu. Cestári starajúci sa o zjazdnosť ciest v správe Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) od začiatku sneženia 31. januára až do dnešného rána štartovali na cesty približne 350 krát. Ako Rimava.sk ďalej informovala hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Michaela Piliarová ide o výjazdy zo stredísk v Rimavskej Sobote, Tornali, Hnúšti a Jelšavy na úseky rýchlostných ciest R2 ako aj na cesty I., II. a III. triedy. Podľa jej slov majú k zimnej údržbe dostatok posypového materiálu, soľ dopĺňajú priebežne a k dispozícii majú spolu 29 plnomechanických posypových vozidiel. „Ich počet je postačujúci. Avšak ich opotrebenie je značné a z toho vyplývajúca poruchovosť nám taktiež obmedzuje kvalitu vykonávanej práce hlavne z časového hľadiska, ktoré je pre nás počas nepriaznivých poveternostných podmienok v zimnom období rozhodujúce,“ priblížila Piliarová a dodala, že zimnú údržbu pre Banskobystrickú regionálnu správu ciest (BBRSC) vykonávalo aj šesť traktorov z vlastných kapacít a štyri traktory, ktoré majú zabezpečené dodávateľsky. Medzi problémové úseky cestári zaradili cestu I. triedy medzi Bátkou a Figou, kde im prácu sťažovala nákladná doprava ako aj horské prechody Zbojská, Dielik a Javorina v Revúckom okrese. „Samotné úseky ciest neboli nejako zvlášť problémové,“ doplnila.

Hovorkyňa BBSK zároveň spomenula, že k dnešnému ránu zasahujúce vozidlá prešli odhadom šesť tisíc kilometrov. Intenzívne sneženie pritom bolo na celom území spomínaných štyroch závodov. Situáciu cestárom zhoršoval ťažký mokrý sneh a naklonené stromy. „Nakoľko sú naše kapacity obmedzené, stromy boli odstraňované v spolupráci s hasičmi,“ dodala Piliarová. Cestári v regióne spravujú približne 760 kilometrov ciest v správe BBSK, o mestské a miestne komunikácie sa starajú Technické služby mesta. V Rimavskej Sobote obhospodarujú približne 65 km ciest, zhruba 37 km chodníkov a viac ako 2800 m2 parkovísk. Podľa informácií Slovenskej správy ciest (SSC) sú cesty v okresoch Rimavská Sobota, Lučenec a Revúca zjazdné. Popoludní je na väčšine úsekov mokrá vozovka, v horských úsekoch kašovitý sneh o hrúbke 4 až 5 cm a použitie zimných pneumatík je nutné.

Banskobystrická regionálna správa ciest, a.s. bola založená na základe uznesenia Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja z 21. júna 2007 za účelom správy a údržby ciest druhej a tretej triedy v dĺžke 2 556 kilometrov a 1 107 mostných objektov vo vlastníctve kraja a investičnej činnosti na týchto cestách.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross