No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Evanjelická cirkev si pripomína okrúhle výročie od založenia, kázať bude biskupka zo Švédska

perex-kostolEvanjelická cirkev augsburského vyznania si tento rok pripomína 500. výročie od svojho založenia. Výnimkou nie je ani seniorát v Rimavskej Sobote, ktorý si pri tejto príležitosti pripravil slávnostné služby Božie. Uskutočnia sa v nedeľu, 8. januára od 9:30 hod. v evanjelickom kostole v Rimavskej Sobote s prisluhovaním Večere Pánovej. Rimava.sk o tom informovala Viktória Lisáková, seniorka Rimavského seniorátu ECAV.

„Slávnostným kazateľom slova Božieho bude biskupka zo Švédska. Ďalšími hosťami sú generálny biskup ECAV Miloš Klátik, dištriktuálny biskup Milan Krivda, generálny dozorca Imrich Lukáč, a ostatní duchovní a pozvaní hostia,“ priblížila Lisáková. Ako spomenula, tak ako do každého seniorátu aj do toho rimavskosobotského príde putovná štafeta, na ktorú sa pripína biblický text a následne sa odovzdáva ďalšiemu seniorátu. „Od nás putuje do Novohradu.“

V rámci nedeľných služieb Božích sa popoludní o 14:00 hod. uskutoční reformačný program, prednáška Júliusa Albertyho o príchode reformácie na Rimavu. „Po ukončení pozývame prítomných aj na putovnú výstavu do priestorov Evanjelickej základnej školy Zlatice Oravcovej v Rimavskej Sobote. Celý program má názov Oslobodení Božou milosťou,“ uzavrela seniorka Lisáková.

Toto okrúhle výročie Reformácie si pripomína už od minulého roka všetkých trinásť seniorátov na Slovensku, každý mesiac iný. „Pred naším to bol Gemerský seniorát, teraz si výročie pripomíname my, po nás si ho pripomenie Novohradský seniorát v Lučenci a tak ďalej,“ uviedol pre Rimava.sk dozorca Rimavského seniorátu ECAV Jaroslav Bagačka. Ako ďalej spomenul, slávnosti k 500. výročiu Reformácie vyvrcholia 31. októbra v Bratislave ako aj v nemeckom Wittenbergu, kde v roku 1517 teológ Martin Luther pribil na dvere chrámu 95 téz, kritizujúce odpustky.

Rimavský seniorát a jeho význam

Podľa dozorcu seniorátu patrí ten Rimavský k najvýznamnejším na Slovensku. Ako podotkol, je to hlavne, tým, že po reformácii ju prijali takmer všetky obce v regióne. „A hoci sa aj tu udiala protireformácia, nebola taká silná ako inde. V našom senioráte vidieť evanjelické kostoly i v centre miest či obcí, nie sú „vystrihnuté“ na periférie,“ poznamenal a dodal, že význam Rimavského seniorátu umocňuje aj fakt, že slovenské osobnosti v aleji dejateľov na Námestí Š. M. Daxnera v Rimavskej Sobote boli všetci evanjelici. Rovnako je Rimavský seniorát významný aj svojim počtom kostolov. „Máme viac ako 50 kostolov. V žiadnom okrese na Slovensku nie je taký počet kostolov,“ avizoval Bagačka. Z nich má hodnotný význam nielen evanjelický kostol v Klenovci, ktorý je kapacitne najväčším, ale aj ten v Rimavskej Sobote. „Bohoslužobné predmety sú darom od švédskeho kráľa Gustáva III.,“ ozrejmil a dodal, že veľký význam majú aj kostoly v rámci Gotickej cesty, ktoré sú aj národnými pamiatkami.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross