No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FIĽAKOVO: Na trojdňovom festivale sa predstavili aj Rimavskosoboťania

UDVart, to je názov trojdňového festivalu, ktorý sa uskutočnil koncom minulého týždňa na dvore Mestského vlastivedného múzea vo Fiľakove. A hoci počasie podujatiu veľmi neprialo, návštevníkov to neodradilo a podľa Andrey Illés Kósik, riaditeľky Mestského kultúrneho strediska vo Fiľakove, ktoré festival organizovalo, vytvorili skvelú atmosféru.

„Dvor Mestského vlastivedného múzea je priam stvorený pre toto podujatie, nielen kvôli ruinám a zrúcaninám okolitých budov, ale aj kvôli atmosfére, ktorá sa na nej vytvorila. Drevené palety neslúžili len ako dekorácia, ale vďaka šikovnosti dobrovoľníkov z nich vznikli lavice, poslúžili aj ako materiál pre rôzne malé stavby a inštalácie, maliarske duše ich mohli použiť ako plátno,“ uviedla riaditeľka a dodala, že retro atmosféru sa im podarilo stupňovať i vytvorením chill zóny, kde sa večer meotarom premietali maľby učiteľky tamojšej základnej umeleckej školy, akademickej maliarky Jany Bialovej.

Túto atmosféru si podľa riaditeľky prišli vychutnať nielen návštevníci z Fiľakova, ale aj z Lučenca, Rimavskej Soboty či zo Šalgótarjánu. Ako ďalej uviedla v tomto roku bolo zopár zmien – navýšil sa počet dobrovoľníkov a festival sa predĺžil z dvoch na tri dni. „V tomto roku – prvýkrát v histórií festivalu – garantom UDVart- u bola herečka Vica Kerekes,“ doplnila a dodala, že počas festivalu získali väčší priestor detské programy, medzi novinky sa tiež zaradila vernisáž výstavy, stolný futbal a lezecká stena. Okrem rôznych tvorivých dielní sa diváci podľa jej slov mohli pozrieť na vystúpenie Percussion a Capoeira Show. „Nechýbala historická fotografická dielňa, kováčska dielňa, architektonický workshop, ale ani hudobný a perkusionistický workshop či tvorivé dielne pre detí. Z partnerov podujatia MŠ Štúrova z Fiľakova a Zlatý rez z Rimavskej Soboty priniesli na dvor svoje tvorivé dielne,“ spomenula.

V prípade hudobnej ponuky sa organizátori snažili osloviť zoskupenia, ktoré síce nie sú veľmi známe, ale podľa ich slov o to viac zaujímavé a rôznorodé. Návštevníkom sa tak predstavili Sam Redbreast Wilson so svojou north-mississippi hillstomp boogie hudbou a kapela Smola a Hrušky so skladbami v štýle reggae-punk a ska. Na festivale vystúpili aj tamojšie kapely a skupiny z okolia Fiľakova ako napríklad Steve Misik & Co., Gustawson z Rimavskej Soboty a v neposlednom rade lučenecká kapela Dancing with the wrong girl.

Festival UDVart je politicky nezávislé, kultúrno-hudobné a umelecké podujatie, ktoré organizuje Mestské kultúrne stredisko vo Fiľakove v spolupráci nielen s Hradným múzeom vo Fiľakove, ale aj s dobrovoľníkmi. V roku 2016 hlavným podnetom vzniku festivalu bol fakt, že v meste chýbalo podujatie, ktoré láka aj mladých, ktoré je kultúrne náročné, umelecky zaujímavé a atmosférou nové, nepoznané. A keďže ide o festival pre mladých, MsKS preferovalo princíp „o nich a s nimi“ namiesto zastaralého „o nás bez nás“. Preto na vytvorení vysnívaného festivalu majú podiel aj mladí horliví dobrovoľníci.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: archív MsKS Fiľakovo


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross