No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FIĽAKOVO: Z financií akčného plánu chcú zrekonštruovať chátrajúci kultúrny dom

perex-filakovoFiľakovská samospráva chce zrekonštruovať budovu miestneho kultúrneho domu, ktorý je najväčším v okolí, napriek tomu chátra. Na jeho čiastočnú rekonštrukciu vyhradili balík peňazí v akčnom pláne okresu. Rimava.sk o tom informovala tlačový referent mesta Jozef Mikuš.

Mesto odkúpilo budovu slov v roku 2011 od Združenej základnej organizácie odborového zväzu Kovo za 160 tisíc eur. Mesto s predávajúcim dohodlo šesťročný splátkový kalendár. „Znamená to, že kúpna suma sa priebežne bude splácať až do marca 2017,“ priblížil primátor Fiľakova Attila Agócs a dodal, že v tom čase presťahovali aj mestské kultúrne stredisko z reduty Vigadó do súčasnej budovy. Ako ďalej primátor uviedol, okrem kultúrneho strediska sa stala aj sídlom terénnej sociálnej práce, komunitného centra a niektoré priestory sú využívané na komerčné účely či prenajímané miestnym kapelám.

„V súčasnosti budova nemá vyhovujúci stav najmä z hľadiska bezpečnosti. Zároveň je veľmi energeticky nehospodárna - sú tam staré okná a nie je izolovaná. Nebezpečný je aj stav javiskovej techniky v hlavnej sále,“ ozrejmil primátor, podľa ktorého nakoľko je budova najväčším kultúrnym domom v okrese, jeho rekonštrukcia bude finančne náročná. „Z mestského rozpočtu sme na tento rok vyčlenili približne 25 tisíc eur na vypracovanie projektovej dokumentácie na kompletnú rekonštrukciu budovy. Odhadujeme, že komplexná rekonštrukcia bude stáť približne 1,5 milióna eur, podľa niektorých kolegov možno aj o milión viac,“ poznamenal.

V otázke čerpania grantov v ďalšom projektovom období sa podľa neho samospráva opäť stretne s obvyklým problémom. „Nezapadáme ani do výziev týkajúcich sa programu rozvoja vidieka a zároveň nespĺňame podmienky byť takzvaným rozvojovým pólom, aby sme sa mohli zapájať do väčších výziev. Pre dediny sme príliš veľkí, pre mestá zas príliš malí,“ podotkol Agócs a zároveň doplnil, že časť opráv chcú preto financovať prostredníctvom akčného plánu na rozvoj Lučeneckého okresu.

Na tento účel je v ňom alokovaných 150 tisíc eur. „V tomto roku by sme z nich mali čerpať prvých 50 tisíc eur, v roku 2017 ďalších 30 tisíc a v roku 2018 posledných 70 tisíc eur,“ priblížil a dodal, že na začiatok investujú do výmeny okien. Podľa primátora bude potrebné aj zmodernizovať vybavenie kuchyne. „Konajú sa tam mnohé svadby a spoločenské udalosti. V minulosti sa varilo pri týchto príležitostiach priamo v kuchyni, dnes sa tam môže maximálne zohriať privezené jedlo,“ zakončil primátor.

filakovo-kulturak

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: archív mesta Fiľakovo


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross