No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FIĽAKOVO: Zo zastaralej telocvične vzniká moderný priestor pre športovcov i študentov

Práce na komplexnej rekonštrukcii telocvične v areáli FTC vo Fiľakove sa blížia ku koncu. Vďaka nej sa budova z čias bývalého režimu zmenila na nepoznanie. Pomohla dotácia i úver. Telocvičňa v areáli športoviska FTC má približne 50 rokov a za ten čas neprešla žiadnou podstatnejšou obnovou. Podľa primátora Attilu Agócsa sa vedenie mesta pre rekonštrukciu rozhodlo v minulom roku, pretože telocvičňa bola schátralá a športovci FTC, predovšetkým futbalisti, museli za nepriaznivého počasia trénovať v nevyhovujúcich priestoroch.

„Okrem nich ju počas zimy pravidelne využívajú aj miestni gymnazisti, ktorí nemajú vlastnú telocvičňu. Museli sme začať konať a výzva Slovenského futbalového zväzu prišla akurát v správnom čase,“ povedal primátor s tým, že zväz im na rekonštrukciu prispel sumou 25 tis. eur. Ďalších 50 tis. eur vyčlenili na tento účel z úveru, ktorý si mesto vzalo na svoj rozvoj. „Pôvodne sme rátali s tým, že táto suma bude postačovať. Ako to však býva, keď sa človek pustí do staršej budovy, začnú sa ukazovať problémy, s ktorými sa dovtedy nerátalo,“ povedal primátor. Ako ďalej pokračoval, po začatí prác zistili, že telocvičňa je postavená bez serióznejších základov na sutine.

Budova okrem toho stojí v blízkosti menšieho „občasného“ potoka, ktorý preteká priamo pod veľkou tribúnou. „Vlhli nám preto steny. Zistili sme, že to nestačí iba podrezať a boli sme nútení budovu odizolovať serióznejšie. K jednej zo stien preto museli pristavať izolačnú prímurovku, akýsi ochranný val pred potokom. Práve tieto práce navýšili výraznejšie výslednú sumu, ktorá sa napokon vyšplhala na takmer 94 tis. eur,“ doplnil. Z tejto sumy okrem spomenutých izolačných zásahov vymenili celú strešnú krytinu, namontovali bleskozvod, vymenili všetky okná a dvere, spravili nové maľovky a nátery a namontovali celkom novú odpruženú športovú palubovku z jaseňového dreva.

„Tiež sme sa dohodli s mestským podnikom Filbyt, že nám pomôžu s výmenou centrálneho vykurovania, rozvodov a radiátorov. Väčšinu potrebného materiálu sa im podarilo zohnať sponzorsky. Namontujeme tiež jeden kotol navyše, ktorý bol odmontovaný z bývalej ZUŠ,“ vymenoval primátor s tým, že väčšina prác je už hotová, pracuje sa už iba na spomínanom vykurovaní. „Celý priestor už pôsobí úplne inak. Telocvičňa je oveľa svetlejšia, modernejšia a takpovediac vonia novotou,“ dodal.

Podľa jeho slov však komplexná obnova telocvične nebola jedinou tohtoročnou investíciou do areálu štadióna. Niekoľko miestností nad kolkárňou prešlo obnovou, nakoľko sa do nich na čas rekonštrukcie kultúrneho strediska presťahovali komunitné centrum, terénna sociálna práca a TV LocAll. „Osadili sme v nich nové eurookná, miestnosti sme vymaľovali a namontovali nové podlahy. Spolu to stálo bezmála 8 500 eur. Taktiež Verejnoprospešné služby mesta vo vlastnej réžii zrekonštruovali zasadačku a jej okolie v hlavnej budove areálu za ďalších 2 600 eur. Dokopy sa tak investovalo v tomto roku do areálu FTC vyše 100-tisíc eur,“ priblížil primátor.

Podľa slov prezidenta FTC Attilu Visnyaiho odovzdajú zrekonštruovanú telocvičňu v priebehu októbra. „Oficiálne odovzdanie bude sprevádzané futbalovým turnajom prípraviek. Zároveň spoločne oslávime 110. výročie fiľakovského futbalu. Prebehne odovzdávanie cien osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o rozvoj futbalu v meste a predstavíme tiež brožúru z pera Vladimíra Cirbusa, ktorá je akýmsi zhrnutím histórie FTC a zároveň rešeršom jeho pripravovanej knihy,“ uzavrel.

Zdroj a Foto: Mesto Fiľakovo


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross