No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Fiľakovský hrad otvára ďalšiu sezónu, pribudnúť by mali aj nové parkovacie miesta

perex-hrad-filakovoPomaly začína obdobie turistických návštev rôznych pamiatok, s ktorými sa často spája aj nedostatok parkovacích miest pre návštevníkov. Rovnaký problém stojí aj pred fiľakovskou samosprávou, ktorá sa rozhodla vybudovať parkovisko priamo pod hradom. Financie na výstavbu by chceli získať z eurofondov. Rimava.sk o tom informoval tlačový referent mesta Jozef Mikuš.

Podľa primátora Fiľakova Attilu Agócsa sa týmto krokom vyrieši nielen problém s parkovaním v tejto lokalite, ale viac zatraktívni mesto pre turistov. Ako ďalej primátor uviedol, pod hradom plánuje mesto vytvoriť 14 nových parkovacích miest pre osobné autá a tri miesta pre autobusy. „Súčasťou projektu je aj spevnenie povrchu súčasných ôsmych parkovacích miest a vysadenie zelene v ich okolí,“ priblížil Agócs, podľa ktorého v súčasnosti končia s prípravami projektu a výkupom pozemkov. V minulom roku podľa jeho slov vykúpili 400 metrov štvorcových pozemkov v tejto lokalite. „Teraz riešime posledných niekoľko metrov,“ doplnil.

Ako spomenul, rozsiahly projekt zahŕňa aj rekonštrukciu poslednej veže mestského opevnenia či vybudovanie sociálnych zariadení, ktoré budú zapustené do svahu pod úroveň zeme. „Chodí k nám množstvo turistov, najmä z Maďarska. Doteraz autobusmi parkovali pred mestským úradom, gymnáziom či na okolí autobusovej stanice. Nemali nikde po príchode ani možnosť ísť na toaletu, bolo to veľmi nekomfortné. Tento projekt zabezpečí ďaleko reprezentatívnejšie podmienky,“ avizuje primátor a dodal, že projekt zahŕňa aj vyasfaltovanie Baštovej ulice, ktorej časť komisia dopravy odporučila zjednosmerniť.

Túto ulicu podľa Agócsa by chceli ešte prepojiť na autobusovú stanicu aj pre automobilovú dopravu, čím vytvoria prejazdný okruh okolo hradu. „Zároveň chceme pre chodcov čadičom vydláždiť druhú polovicu Podhradskej ulice, rovnako až po stanicu,“ podotkol primátor s tým, že na projekt odhadujú 800 tisíc eur, ktoré chcú prioritne získať z európskych dotácií prostredníctvom programu cezhraničnej spolupráce Interreg.

V minulosti podľa jeho slov samospráva vďaka tomuto programu vybudovala Novohradské turisticko - informačné centrum s nádvorím. „Tento krok by mal byť aj impulzom pre ďalšie investície miestnych podnikateľov v tejto lokalite, rovnako ako v minulosti na Podhradskej ulici,“ uzavrel Agócs.

Turistická sezóna na hrade je predo dvermi

Fiľakovský hrad opäť po roku otvorí návštevníkom svoje brány. Ako tradične býva zvykom, turistickú sezónu na hrade otvárajú v polovici marca. Pri tejto príležitosti si Hradné múzeum vo Fiľakove pripravilo v rámci ôsmeho ročníka podujatia Hrad svetov dve zaujímavé krátkodobé výstavy. Rimava.sk o tom informovala riaditeľka hradného múzea Viktória Tittonová.

„Prvá je, rozšírená výstava Gemersko-Malohontského múzea v Rimavskej Sobote, s názvom Hrady v Gemeri-Malohonte a v Novohrade, ktorá sa zameriava na históriu, výskum a súčasný stav hradov v uvedených regiónoch,“ priblížila Tittonová, podľa ktorej sa okrem fotografií návštevníkom predstaví aj výber pravekých a stredovekých nálezov pochádzajúcich z archeologických výskumov, medzi nimi aj súbor nálezov z fiľakovského dolného hradu. Ako ďalej poznamenala vernisáž otvorí hlavný kurátor výstavy, archeológ Gemersko-Malohontského múzea, Alexander Botoš.

Druhou podľa jej slov bude fotografická expozícia s názvom Očami Maďarov v Karpatskej kotline. „Výstava je pokračovaním, respektíve odozvou na minuloročnú výstavu s tematikou ľudovej kultúry Slovákov žijúcich v Maďarsku. Tentokrát sa predstaví druhá strana mince, čiže ľudová kultúra a život zahraničnej maďarskej menšiny, prostredníctvom tvorby profesionálnych fotografov,“ uviedla riaditeľka a dodala, že expozíciu otvorí riaditeľ Maďarskej tlačovej agentúry, Gazsó L. Ferenc.

Vernisáže oboch výstav sa uskutočnia podľa riaditeľky v piatok, 11. marca o 16:30 hod. na 4. až 5. podlaží Bebekovej veže fiľakovského hradu. Výstavy budú návštevníkom sprístupnené do 12. mája 2016.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross