No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Fiľakovský park sa naplní hudbou, remeselníkmi i dobrým jedlom

28. júna 2018 |  | | |

Počas poslednej júnovej soboty sa atmosféra v mestskom parku naplní hudbou. Podujatie pod názvom „Lesná hudba“ má dlhoročné tradície v Maďarsku v okolí Mátry a v rámci cezhraničnej spolupráce sa v sobotu, 30. júna, uskutoční po druhýkrát aj vo Fiľakove a potom sa presunie do Rumunska. Rimava.sk o tom informovala Andrea Illés Kósik, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska vo Fiľakove, ktoré podujatie organizuje.

Podľa jej slov pod korunami stromov mestského parku zaznejú melódie v podaní kapely Rusín Čendeš Orchestra, ktorá je známa z televíznej relácie Zem spieva. „Vystúpi aj folklórny súbor Muzsla z Maďarska, zaspieva domáci ženský spevácky zbor Melódia a spevácky zbor Vox Mirabilis z Maďarska, predstaví sa fiľakovská spevácka skupina Foncsik a nebude chýbať ani koncert vážnej hudby v podaní Symfonického orchestra z mesta Eger,“ priblížila riaditeľka.

Návštevníkov fiľakovského podujatia čaká bohatý program. Okrem spomenutých koncertov vážnej a ľudovej hudby budú remeselnícke dielne pod vedením remeselníkov zo Spoločnosti Motolla, mini jarmok s miestnymi produktmi, ochutnávka regionálnych jedál - haruľa a strapkáč, zabezpečia ich členky Banyaklubu. Odznie aj archeologická prednáška na fiľakovskom hrade v podaní riaditeľky Viktórie Tittonovej, tešiť sa môžete aj na vedenú pešiu túru spojenú s odborným výkladom ekológa Csabu Balázsa i geologickú prednášku Ľudovíta Gála, vedúceho oddelenia starostlivosti o jaskyne Správy slovenských jaskýň, ako aj na predstavenie bábkového divadla pre najmenších a rôzne iné zaujímavosti.

Organizátori pripravili programy aj pre deti. Malí návštevníci sa môžu tešiť na bábkové predstavenia v podaní Józsefa Fülöpa (bábkové divadlo Ciróka Bábszínház - Maďarsko) a divadla MeseFigurák (Fiľakovo). Najmenší si môžu vyskúšať svoju šikovnosť, tvorivosť a zručnosť v spolupráci s členmi miestnej tvorivej dielne Motolla. Nebude chýbať ani ochutnávka miestnych jedál či predstavenie produktov miestnych pestovateľov a výrobcov.

Organizátorom domáceho podujatia je Mestské kultúrne stredisko vo Fiľakove, partneri: Hradné múzeum vo Fiľakove, Verejnoprospešné služby a Novohrad–Nógrád Geopark. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Nadácia „Lesná hudba“ pripravuje už od roku 2005 každoročne viacdňové podujatie na viacerých miestach. Multikultúrne série programov zahŕňajú rôzne formy umenia, ktoré poukazujú na význam prírody, ochranu životného prostredia a dôležitosť udržiavania kvality života, aj preto sa v zostave programov objavujú typické programové prvky, od vážnych koncertov až po predstavenia rôznej ľudovej hudby, prednášky, prechádzky lesom, či prírodou s odborným sprievodcom, programy a hry pre deti, ukážky a ochutnávky miestnych gastronomických špecialít a podobne. „Lesná hudba“ je zároveň misiou do sŕdc i povedomia nielen milovníkom prírody, ale oslovuje aj širokú verejnosť, veď spája umelecké klasické a ľudové hodnoty s potrebou ochrany prírody. Programy sú určené pre celé rodiny a všetky generácie si v nich nájdu niečo zaujímavé. „Reprezentovať naše umenie za hranicami budú členovia tvorivej dielne Motolla,“ dodala riaditeľka.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross