No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Poznáme víťazov 25. ročníka Detskej divadelnej Revúcej

Zdroj: GMOS, R. Sobota

RIMAVSKÁ SOBOTA – Uplynulú stredu (27. marca) sa v Dome osvety a v Divadle Havran v Rimavskej Sobote uskutočnil 25. ročník regionálneho kola celoštátnej postupovej prehliadky Detská divadelná Revúca. Hlavným organizátorom bolo Gemersko-malohontské osvetové stredisko (GMOS), kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja a spoluorganizátorom Mestské kultúrne stredisko v Revúcej.

Spočiatku sa detské divadelné súbory (DDS) stretávali len v rámci jedného okresu. Od roku 1996 bola táto prehliadka spojená aj s okresom Revúca. “Vtedy sme sa dohodli aj spolu s pani riaditeľkou Valériou Liptajovou, že budeme robiť jednu prehliadku s názvom Detská divadelná Revúca, a to z dôvodu, že v Revúcej bolo viac divadelných súborov ako v R. Sobote,” zaspomínala si riaditeľka GMOS-u Darina Kišáková. 

Článok pokračuje pod reklamou


“Tento 25. ročník sme opäť v Rimavskej Sobote, a to z dôvodu, že z Revúcej máme len jeden súbor a sedem je z okresu R. Sobota. Je mi ľúto, že v Revúcej detské divadelné súbory nefungujú, ale som rada, že v rámci projektu Mesto kultúry Revúca vznikol divadelný súbor dospelých,” dodáva Karin Kilíková, riaditeľka MsKS v Revúcej. 

Program prehliadky bol skutočne bohatý. Počas dopoludnia v priestoroch Domu osvety v súťaži zabojovali základná škola z Jesenského aj základné umelecké školy z Revúcej a Rimavskej Soboty, popoludní pokračoval program v Divadle Havran pri Základnej umeleckej škole. 

Odborná porota v zložení Ľubomír Šárik, Marian Lacko a Katarína Smaczna pred odovzdávaním cien a rozborovým seminárom zhodnotila, že úroveň zúčastnených detských divadelných súborov je vysoká a bolo náročné rozhodnúť. 


Víťazi zlatého pásma mohli postúpiť do krajskej detskej divadelnej súťaže v Žiari nad Hronom. Porota nakoniec rozhodla o udelení bronzového pásma pre:

  • ZŠ Jesenské, Jašíto - Šapíto, O dobrej Nastenke a zlej Marfe
  • ZUŠ Revúca: Divadielko pod komínom, Kamaráti na farme

Strieborné pásmo získali:

  • ZUŠ Rim. Sobota, DDS Uško, Mačací sen, 
  • ZUŠ Rim. Sobota, DDS Zauško, Soľ nad zlato

Zlaté pásmo získala:

  • ZUŠ Rim. Sobota, DDS Dve facky, Kráľovičonka

Zlaté pásmo s návrhom na postup získala:

  • ZUŠ Rim. Sobota, DDS Kopačky, Najhlúpejší z hlúpych Janov

Zlaté pásmo s priamym postupom získali dve skupiny:

  • ZUŠ Rim. Sobota, DDS Tri facky, Zakliati
  • ZUŠ Rim. Sobota, DDS Facka, Dievčatko

Článok pokračuje pod reklamou


“Divadlo je úžasný druh umenia, pretože v sebe spája všetky zložky, nielen hranie, ale aj výtvarné umenie, hudbu, pohyb. Je dôležité, aby sa tie mladé duše stretávali, robili divadlo a ukázali čo v nich je, a v tom im držím palce,” uzatvára Kišáková. 


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross