No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO – DRIENČANY: Dvory boli plné rozprávok a dobrého jedla, ľudí prišlo viac ako vlani

Dedina ožíva 2013Kde bolo, tam bolo, v malej dedinke neďaleko Rimavskej Soboty zišli sa ľudia zblízka aj zďaleka. Zlo nemalo miesta, všade vládla veselá nálada, od rána až do večera boli dvory domácich otvorené dokorán, v nich sa jedlo, pilo, hodovalo, zabávalo, hrali muzikanti, tešili sa deti i dospelí, ešte aj slnko sa usmievalo viac ako inokedy... Takúto „rozprávku“ napísala v sobotu obec Drienčany, ktorá opäť, už po desiatykrát, pripravila podujatie Dedina ožíva. Znovu s výborným jedlom, pestrým programom, atrakciami a s návštevnosťou, ktorá prekonala tú minuloročnú.

Už od samého rána smerovali do Drienčan desiatky áut z okolia, parkovisko aj príjazdová cesta do obce sa veru rýchlo zaplnili štvorkolesovými tátošmi. Pokračovať bolo treba po vlastných a prejsť bránami, ktoré nemilosrdne strážili vojaci z dobového tábora a vyberali mince pre kráľa. Muselo ich byť, ako sami zdôrazňovali „presne niekoľko“, historická skupina Vir Fortis sa tak už pri vstupe postarala o nejednu úsmevnú scénku. Ďalšie nasledovali, keď „zlodej“ ukradol poklad a utekal dedinou, aj keď ho šikovní vojaci chytili a obliali vedrom studenej vody...

Podujatie Dedina ožíva láka z roka na rok viac ľudí, v Drienčanoch nájdu domáce špeciality, priateľskú atmosféru aj dávne tradície.
V obci boli dvory pre všetkých otvorené, krásne vyzdobené oprášenými pokladmi starých materí z drienčanských povál a kolešní. Na každom kroku ste našli aj rozprávky. Tie pripomínali, že práve v Drienčanoch kedysi dlhé roky pôsobil kňaz a významný zberateľ ľudovej slovesnosti Pavol Dobšinský. Rozprávkové boli aj jedlá - tu ste si mohli pochutnať na držkovom perkelte, tam na pečenej klobáske, guľáši, haluškách, kapustnici, bolestníkoch, na domácej štrúdli či zemiakových plackách.

Jarmočníci tiež rozložili svoje stánky, prišli s keramikou, medovinou aj ručne robenými šperkami pre malé a veľké parádnice. Deťom učaroval ringišpír, maľovanie na tvár, cukrová vata a nafukovací hrad. Kto sa nešiel prejsť k unikátnym slnečným hodinám kúsok nad dedinou, mohol sa pozrieť priamo na Slnko. Svoje zastúpenie mala v Drienčanoch tradične aj rimavskosobotská hvezdáreň – cez špeciálne ďalekohľady veru nakukli mnohí zvedavci, skontrolovať žeravú guľu, ktorá sa postarala o riadnu horúčavu počas celého dňa.

Organizátori mohli byť spokojní, po obci sa celý deň prechádzali stovky návštevníkov, posedeli s priateľmi, ochutnali domáce špeciality a pristavili sa aj pri pódiu, ktoré patrilo folkloristom, muzikantom a spevákom.

Ako nám prezradila Anita Koniarová z občianskeho združenia Valgata, ľudí prišlo opäť viac ako vlani, podľa jej slov ich do Drienčan v sobotu zavítalo približne tritisíc. Starosta Peter Švoňava potvrdil, že prípravy trvali v obci viac ako pol roka. Stáli však za to – aj jubilejný, desiaty ročník podujatia Dedina ožíva sa vydaril na výbornú.

[nggallery id=1114]

Podujatie organizovala Obec Drienčany, OZ Valgatha a Gemersko-malohontské osvetové stredisko. Akciu podporil Banskobystrický samosprávny kraj, Ministerstvo kultúry SR a Miestna akčná skupina Malohont.

Zdroj: Rimava.sk, Reklamný článok (Rimava.sk je hlavný mediálny partner podujatia)
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.

 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross