No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: Les pri V. Skálniku sa preniesol do rozprávky už po pätnástykrát

Hoci prvý dátum uskutočnenia podujatia organizátorom pre zlé počasie nevyšiel, na druhý pokus sa Slnko usmievalo poriadne hrejivo. Vďaka slnečnému počasiu sa tak mohol uskutočniť už jubilejný 15. ročník Cesty rozprávkovým lesom s pár novinkami pre potešenie detí pod názvom „Z rozprávky do rozprávky“.

Tento ročník bol výnimočný. Organizátori podujatia sa dohodli, že sa bude niesť v duchu rozprávok od najznámejšieho rozprávkara Pavla Emanuela Dobšinského. A tak v nedeľu, 9. júla, o 9:00 hod. motýlik a muchotrávka otvorili dokorán bránu rozprávkového lesa. „Každému dieťaťu, ktoré prešlo bránou dali rozprávkovú knižku a zbieranie pečiatok sa mohlo začať,“ uviedla Henrieta Struhárová z Mikroregiónu Rimava a Rimavica, podľa ktorej bolo pripravených až 15 zastávok a každá z nich bola pre deti a dospelých inou rozprávkou.

Na prvom stanovišti ich čakala rozprávka O veternom kráľovi. Druhá rozprávka bola o Dlhom nose, ktorý narástol princeznej lebo nehovorila pravdu. „Rozprávku Trojruža pozná asi každé malé či veľké dieťa. Oslobodiť princeznú mohli až po prekonaní prekážok a správnom pomenovaní kvetov,“ priblížila Struhárová. V ďalšej rozprávke O troch grošoch vyskúšali organizátori šikovnosť detí pri triedení a určovaní farieb vrchnáčikov. Múdry chlapec zase vyskúšal odvahu detí strčením ruky do krabice a hádaním čo v nej je.

Na lúke už deti čakali pomocníci za obec Sušany, kde Zlatá priadka priadla nite a vďaka deťom, ktoré prešli cez labyrint, prekonala kúzelného škriatka. V nasledujúcej rozprávke O dvanástich mesiačikoch deti pomohli Maruške nazbierať fialky, jahôdky a jabĺčka. Ako ďalej Struhárová priblížila, spoznávanie zvieratiek a maľovanie na tvár mohli deti zažiť v rozprávke Ružová Anička. „V rozprávke O hlúpej žene si vyskúšali svoju šikovnosť počítaním peňazí a zametením loptičky do jamky. Na ďalšom zastavení, kým ježibábeľ povyšíval návštevníkov prútenou metlou, v tej chvíli mohli Radúz s Ľudmilou z jeho zajatia ujsť,“ povedala a dodala, že kto nepoznal rozprávku Ako išlo vajce na vandrovku, tak vďaka tomuto stanovištiu ju už teraz pozná.

S Jankom Hraškom zase deti mohli hrachom do koša hádzať. Zlatovláske pomohli deti prejsť Čierne kráľovstvo a prekonať Čiernu kráľovnú. Skákanie vo vreci a prekonávanie prekážok, aj taká bola teraz rozprávka O jednom chudobnom mlynárovi. V rozprávke Soľ nad zlato ukázali všetkým návštevníkom, že niekedy aj tie najbežnejšie veci v živote sú tými najdôležitejšími. „Princezná, drak a víla čakali trpezlivo v cieli na šikovné a odvážne deti, kde ich odmenili sladkou odmenou s prekvapením. A ako to už v rozprávkach býva, zazvonil zvonec a rozprávkam v rozprávkovom lese je na rok už koniec,“ zakončila Struhárová nedeľnú Cestu rozprávkovým lesom, ktorou prešlo 580 detí, *spolu s doprovodom teda viac ako 1500 návštevníkov.

Podľa jej slov zbieranie pečiatok do rozprávkovej knižky, bolo pre niektoré deti veľkou výzvou. „Chceli ich nazbierať čo najviac, a tak si nechali opečiatkovať aj svoje ruky,“ spomenula s tým, že toto rozprávkové podujatie zároveň sprevádzali rôzne sprievodné atrakcie ako výstava výtvarných prác detí z MŠ a ZŠ v Mikroregióne Rimava a Rimavica, jazda na koníkoch, vozenie na koči, skákacie atrakcie a maľovanie na tvár. Nechýbala ani cukrová vata, sladké palacinky, varená kukurica, či výborný guláš a párky.

„Mikroregión Rimava a Rimavica v spolupráci s oz Ozveny organizujú toto podujatie pre radosť všetkých návštevníkov, no hlavne pre žiariace očká tých najmenších. Veľké poďakovanie patrí všetkým 150 dobrovoľníkom, ktorí svojim voľným časom a kreativitou prispeli ku detskému dobrodružstvu Cestou rozprávkovým lesom Z rozprávky do rozprávky,“ avizuje Struhárová. Ako zároveň uviedla, 15. ročník podujatia aj tento rok pripravili obce patriace do Mikroregiónu Rimava a Rimavica, ako i občianske združenia: OZ Ozveny, OZ Teriakovčan, OZ Solenia a Čerienka, zapojila sa aj Základná škola Sama Vozára z Hrachova.

„Veľké poďakovanie patrí všetkým obciam, občianskym združeniam a dobrovoľníkom, ktorí pomohli zorganizovať túto úžasnú akciu pre našich najmenších. Veľmi si vážime aj podporu, ktorú nám poskytli KEĽO A SYNOVIA s.r.o. Veľké Teriakovce, Rimadrev, s.r.o. Rimavská Baňa, Urbársko – pozemkové spoločenstvo Vyšný Skálnik, Tauris a.s. Rimavská Sobota, Obec Hrachovo, Poľovnícke združenie Zacharovce Ing. Ivan Pivník, Papiernictvo MON Hnúšťa, Gabriela Medveďová Hrachovo, Jazdecký klub Excel Madon Rimavské Brezovo, Sunny Hill Ranch Hrnčiarska Ves, Mestské kultúrne stredisko Tisovec a Slovenský Červený kríž Rimavská Sobota. Ďalšie poďakovanie za výpomoc so svojim autom v teréne patrí pánom Miroslavovi Polónimu z Rimavskej Bane a Ing. Norbertovi Keľovi z Veľkých Teriakoviec. Poďakovanie patrí aj nášmu mediálnemu partnerovi Rimava.sk. Všetkým Vám veľmi pekne ďakujeme,“ zakončila Struhárová.

Podujatie sa uskutočnilo s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

* Aktualizované a doplnené o 17:57 hod. 

Zdroj: Rimava.sk, Henrieta Struhárová


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross