No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: Ocenili najlepšie ochotnícke divadlá zo Slovenska hrajúce pre deti

divadlo-a-detiSkončila sa prehliadka Divadlo a deti, počas ktorej sa v Rimavskej Sobote zišlo sedemdesiat dospelých divadelníkov z celého Slovenska. Najmenší diváci tak mohli počas dvoch dní vidieť osem divadelných predstavení. Herci a súbory súťažili nielen o detský potlesk, či úsmev na tvári, ale i o postup na Scénickú žatvu do Martina. Ich výkony v prehliadke Divadlo a deti hodnotili súčasne traja členovia odbornej poroty a desaťčlenná detská porota Agora fórum.
Diplom za 1. miesto a cenu primátora mesta si vyslúžilo Divadlo „M“ z Púchova, ktoré ako jediné v tejto kategórii v minulosti získalo cenu za tvorivý čin roka na najvyššej ochotníckej súťaži v Martine. Porotu i deti v publiku zaujali javiskovým stvárnením klasickej ruskej ľudovej rozprávky O zlatej rybke.

PhDr. Ľubomír Šárik

PhDr. Ľubomír Šárik

„Najzaujímavejšie bolo zobrazenie jednotvárneho márneho života ľudskej dvojice, prázdnota bytia ich uvrhla do bezčasovosti. Veľmi pôsobivá bola jednoduchá výtvarná štylizácia morského príboja a búrky“ zhodnotil víťaznú inscenáciu Ľubomír Šárik, člen poroty a riaditeľ Mestského kultúrneho strediska (MsKS), ktoré prehliadku organizovalo už po 15. krát. „Myslím si, že s kolektívom mojich spolupracovníkov získalo toto podujatie kredit aj na Slovensku a preto sa sem znovu a znovu vracajú,“ povedal Šárik a zároveň ocenil prácu od manažmentu a získania prostriedkov na toto podujatie až po finále a javiskového technika.
Druhé miesto a cenu NOC Bratislava získalo Modré divadlo z Vrábeľ s rozprávkovým predstavením Čujko inšpirovaným príbehom Dušana Dušeka – Bublinkový letec. Inscenácia divadelného súboru Z.N.A.K. pri PSLG z Revúcej Martinko K., ktorú režíroval Rimavskosoboťan Marian Lacko, si vyslúžila 3. miesto a cenu MsKS.

„Svoju inscenáciu skomponovali z kombinácie rozprávok bratov Grimmovcov a P. E. Dobšinského. Základným stavebným artefaktom ich tvorby je hravosť a flexibilita mládežníckeho súboru, zároveň však jemná koketéria či flirt s obomi rozprávkovými predlohami.“ povedal Miroslav Dacho, predseda poroty a pedagóg na Divadelnej fakulte VŠMU v Bratislave. Ako ďalej spomenul, väčšinu inscenácií spájalo, že spracúvali alebo sa inšpirovali slovenskými literárnymi predlohami. „Kvalitatívna škála inscenácií bola široká, ich tvorcovia sa zameriavali buď na osobitý či originálny prístup k spracúvanej téme, alebo uvažovali skôr komerčne, iní sa o zvládnutie divadelného remesla ešte len nesmelo pokúšali,“ zhodnotil úroveň tohoročnej prehliadky Divadlo a deti Miroslav Dacho.

Porota okrem troch hlavných cien udelila dve individuálne ocenenia. Diplom za interpretáciu autorskej hudby v inscenácii Ako zajko do Afriky putoval dostali divadelníci z DS Materinky zo Šale a Diplom za herecké spracovanie témy Kde sa dvaja bijú, tam... herci kežmarského DS Tote tam pri ZUŠ A. Cígera, ktorí si vyslúžili aj uznanie detskej poroty Agora fórum. „Divákom predstavili rozsahom síce neveľkú, ale eticky silnú inscenáciu v komornom obsadení dvoch hercov,“ povedal o inscenácii Šárik, ktorý bol účastníkom každého z ročníkov prehliadky.

Na scéne divadla dospelých pre deti sa predviedli DS Ramagu zo Spišskej Starej Vsi, Divadielko Severka z Novák a bratislavský Experimentálny divadelný klub Hradosť.
Podľa Reginy Špitálovej z MsKS detské publikum počas dvoch dní malo možnosť uvidieť to najlepšie z kategórie ochotníckych divadiel dospelých hrajúcich pre deti. Na námestí zahrala známa dvojica z košického divadla Maškrta vtipný príbeh o živote zbojníkov z Liptova a večer sa predstavil domáci rimavskosobotský súbor Badido s hrou Karneval na popravisku. „Tohtoročná prehliadka Divadlo a deti pritiahla približne tisícku malých divákov“ uzavrela Špitálová.

Vyhlasovateľom prehliadky a zároveň odborným garantom je Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva kultúry. Celé podujatie finančne podporilo Ministerstva kultúry SR a NOC Bratislava.

Zdroj: Rimava.sk, MsKS


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross