No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Historik Pavel Mičianik vás zoberie v spomienkach vojaka do obdobia prvej svetovej vojny

perex-vojnaHistorik Pavel Mičianik, ktorý je známy prácami z oblasti vojenskej histórie, vás zoberie do čias prvej svetovej vojny. Počas besedy vo štvrtok, 20. októbra o 16:00 hod. v Gemersko-malohontskom múzeu predstaví knihu Samuela Činčuráka „Vojna. Malé poznámky z môjho života na bojišti v rokoch 1914-1918.“, ktorá obsahuje spomienky vojaka rakúsko-uhorskej armády – Samuela Činčuráka, ktorého osud je spätý aj s Rimavskou Sobotou.

„Dolnozemský Slovák Samuel Činčurák sa narodil sa v roku 1883 v Pivnici v Báčke (Srbsko). Od roku 1912 sa natrvalo usadil na Slovensku, keď sa oženil so Zuzanou Betinovou z Ozdína v okrese Poltár,“ priblížil historik Pavel Mičianik, podľa ktorého v literárnej tvorbe Samuela Činčuráka prevažuje náboženská tematika. Ako ďalej poznamenal súhrn jeho prozaickej tvorby vyšiel od roku 1909 do roku 1948 v štrnástich tituloch. Vojak rakúsko-uhorskej armády zomrel v roku 1952 v Rimavskej Sobote a pochovaný v Ozdíne.

Podľa historika vojnový denník a zápisky, písané s malým časovým odstupom od opisovaných udalostí, patria k najautentickejším prameňom dobových udalostí. „Väčšinou ich po sebe zanechávajú vysokopostavení príslušníci armády. O to unikátnejšie a vzácnejšie sú rozsiahle zápisky Samuela Činčuráka, vojaka rakúsko-uhorskej armády,“ ozrejmil Mičianik a dodal, že počas päťdesiatjeden mesačného pobytu na bojiskách prvej svetovej vojny prešiel Činčurák srbským, ruským i talianskym frontom.

Prežité udalosti opísal podrobne, otvorene a kriticky, s množstvom detailov a faktografických údajov. Pútavým jazykom zaznamenal podľa historika nielen vlastné zážitky a skúsenosti, ale prezentuje aj názory z pozície obyčajného slovenského človeka. „V jeho spomienkach nenájdeme patetické frázy o hrdinstve, vlastenectve, či veľkých a slávnych bojoch. Podáva svedectvo o vojne tak, ako ju prežívali státisíce či milióny obyčajných vojakov, bez príkras a surovo. V etickej rovine najviac odsudzuje morálku dôstojníkov a niektorých vojakov, najmä za smilstvo, podvody, kradnutie a šmelinárstvo, ktoré bolo každodenným javom, predovšetkým v dôstojníckych kruhoch,“ priblížil. Ako zároveň spomenul, analyzuje sociálne, stavovské, triedne i náboženské rozdiely, ktoré sa prejavili v blahobytnom postavení generality, dôstojníctva či poddôstojníctva na jednej strane a na strane druhej vykresľuje obraz ponižovaného mužstva, zajatcov a civilného obyvateľstva, ktorých údelom bola len všadeprítomná smrť a mátajúci moloch hladu. Realisticky to podľa historika dokumentuje množstvo autorových otrasných svedectiev, až naturalistických obrázkov.

Pavel Mičianik pôsobí na Filozofickej fakulte, Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Je známy prácami z oblasti vojenskej histórie. K najvýznamnejším patrí štvorzväzková práca Slovenská armáda v ťažení proti Sovietskemu zväzu I – IV (1941 – 1944). Svoju pozornosť venuje tiež iným vojnovým konfliktom v 20. storočí.

beseda-pozvanka

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross