No active "ca-sidebar-197687" sidebar

HNÚŠŤA: Obyvatelia rómskej bytovky odchádzajú až na výzvy súdu

11. októbra 2011 |  | |

Obyvatelia zdevastovanej rómskej bytovky na Školskej ulici v Hnúšti, ktorých chce samospráva pre neplatné nájomné zmluvy či niekoľkotisícové dlžoby vysťahovať, odchádzajú až na výzvy súdu. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedol konateľ Mestského bytového podniku (MsBP) Michal Juhaniak, dvanásťbytovka už nie je vhodná na bývanie, čo potvrdil statický a hygienický posudok. „Podmáčaním sa môže narušiť statika a bytovka sa môže zrútiť,“ konštatoval Juhaniak. Podľa jeho slov sa navyše dlh vyšplhal na viac ako 62 tis. eur,  obyvatelia už dlhodobo nemajú ani platné nájomné zmluvy.

„Posielali sme im výzvy na vypratanie, na ktoré nereagovali, tak sme sa museli obrátiť na súd. Postupne sú nám doručované rozsudky, ktoré sú všetky v náš prospech,“ povedal pre Rimava.sk  konateľ MsBP. Zároveň poznamenal, že z bytovky, kde žilo približne 70 obyvateľov, sa niektorí neplatiči vysťahovali sami. Začiatkom mesiaca tam boli ešte tri rodiny. Ak sa neodsťahujú, samospráva bude musieť podľa Juhaniaka čakať na právoplatnosť rozhodnutí a potom sa obrátiť na exekútora, aby zabezpečil deložovanie.

„Suterén zaliaty splaškami, zápach. To naozaj už nie je vhodné na bývanie, aj statika je ohrozená,“ potvrdila pre Rimava.sk poslankyňa MsZ Eva Fabová, ktorá je zároveň členkou sociálnej komisie pri MsZ. Po tom, ako bytovka ostane prázdna, o jej ďalšom osude rozhodnú mestskí poslanci.

Fabová s Juhaniakom svorne potvrdili, že mesto momentálne možnosti poskytnutia náhradného bývania pre vysťahovaných obyvateľov nemá. Niektoré mnohopočetné rodiny podľa Fabovej odišli k svojim príbuzným, niektoré do bytovky bývalej T20 v areáli hnúšťanskej nemocnice. To sa však podľa Fabovej nepáči ľuďom bývajúcim na okolí. „Obyvatelia sa tam sťažujú,“ podotkla.

Nájomný dom na Školskej ulici s 12 bytovými jednotkami bol postavený približne v roku 1960. „Bola to krásna bytovka. Keby sa k nej správali tak, ako sa má,  určite nevznikne takáto situácia,“ myslí si Fabová.  Bytovka sa nachádza v blízkosti hasičskej stanice. Spoločná príjazdová cesta, rozbité sklo, skaly a hrajúce sa deti pritom mnohokrát komplikovali hasičom výjazdy.
Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross