No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Horúce dni nás trápia aj naďalej, policajná kampaň NEZABUDNI NA MŇA V AUTE pokračuje

26. júla 2022 | |  | 

Aj počas tohto leta pokračuje celoslovenská preventívno-informačná kampaň Polície SR „Nezabudni na mňa v aute!“. Táto kampaň upozorňuje na to, aké je nebezpečné ponechať dieťatko alebo zvieratko bez dozoru v uzatvorenom, rozhorúčenom vozidle.

"Aj v našom okrese sa v minulosti stalo, že policajti zachraňovali šteniatko z rozhorúčeného vozidla. Preto k zodpovednosti za svojich ‚najlepších priateľov' vedieme už aj deti, kedy ich v letnom období počas rôznych prednášok a besied v školách alebo táboroch, popri iných témach upozorňujeme, aké dôležité je nenechávať svoje zvieratko bez dozoru a už vôbec nie v rozhorúčenom aute," uviedla Lenka Lásová, rimavskosobotská policajná preventistka.

Článok pokračuje pod reklamou


V tomto rekordne horúcom počasí je veľmi dôležité nezabudnúť alebo nenechávať deti a zvieratá samotné v uzatvorenom vozidle, nechať pootvorené okienko rozhodne nestačí. Aj počas „chvíľky“, kedy si odbehnete napr. do obchodu, alebo niečo vybaviť u lekára alebo na úrade, sa teplota vo vozidle môže vyšplhať na 50 až 60 stupňov Celzia , čo stačí na to, aby sa organizmus dieťatka alebo zvieratka dehydroval a došlo ku kolapsu.

"Ponechanie dieťaťa v aute môže mať aj trestnoprávnu dohru - za určitých okolností môže ísť napríklad o trestný čin ublíženia na zdraví, v krajnom prípade trestný čin usmrtenia. Za ponechanie zvieraťa v rozhorúčenom aute hrozí pokuta za spáchanie priestupku alebo obvinenie z trestného činu zanedbanie starostlivosti o zviera alebo týranie zvierat," vysvetlila Lenka Lásová.

Ako postupovať, ak ste svedkom situácie, že v uzatvorenom vozidle sa bez dozoru nachádza dieťatko alebo zvieratko? V každom prípade je potrebné konať.

"Ak je to možné, zabezpečte prítomnosť majiteľa vozidla -  napr. ak je vozidlo zaparkované pred kúpaliskom alebo nákupným centrom, poproste pracovníkov infocentra, SBS-ky a pod., aby vyvolali vodiča vozidla podľa EČV a typu vozidla," poradila policajná preventistka.

Ak to nie je možné, odporúča zavolať mestskú políciu na čísle 159 alebo políciu na čísle 158, prípadne tiesňovú linku 112, kde vám bude poskytnutá rada, ako ďalej postupovať, resp. k vám na miesto bude vyslaná policajná hliadka.

"Ak sa vám zdá, že môže dôjsť k tomu najhoršiemu a je potrebné konať ihneď, je možné za určitých okolností rozbiť okno na vozidle a dieťa z auta oslobodiť - trestný zákon pozná inštitút krajnej núdze, čo znamená, že človek, ktorý takýmto spôsobom predíde následkom na zdraví alebo smrti dieťaťa, nie je za spôsobenie škody na vozidle majiteľovi vozidla trestne zodpovedný," dodala.

Ak je to potrebné, vyslobodenému dieťatku alebo zvieratku poskytnite prvú pomoc a to podľa stavu, v akom sa nachádza - niekedy postačí uložiť do tieňa a začať chladiť napríklad aj vodou alebo minerálkou, ktorú máte v aute. Ak je dieťa v bezvedomí, ale dýcha, otočte ho do stabilizovanej polohy a nechajte hlavičku v záklone, aby mohlo dýchať. Ak je už dieťa v bezvedomí a nedýcha, položte ho na zem a začnite s oživovaním – u malých detí zakloňte hlavu a päťkrát vdýchnite do ústa aj nosa, potom vtláčajte hrudník dvomi prstami rýchlosťou stokrát za minútu, po 15 stlačeniach opakovane opäť zakloňte hlavu a striedajte dvakrát vdýchnutie a pätnásťkrát stlačenie hrudníka, opakujte až do príchodu záchrannej služby.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross