No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Klenovecký syrec získal v Európskej únii chránené označenie pôvodu

16. januára 2015 |  | 

KlenovecEurópska komisia schválila doplnenie registra chránených označení pôvodu a chránených zemepisných označení o ďalší slovenský výrobok. Ide o Klenovecký syrec - zrelý polotvrdý syr, ktorého výroba sa historicky viaže k regiónu.

Ako vo štvrtok informovalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, syrec sa dostáva na zoznam vyše 1 250 výrobkov, ktorých zemepisné označenie alebo označenie pôvodu je pod ochranou Európskej únie. "Je dôležité, že kvalitné tradičné slovenské potraviny majú európsku ochranu," uviedol vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek. V európskom registri je tak už desať slovenských produktov, okrem Klenoveckého syrca aj Zázrivské vojky, Slovenský oštiepok, Slovenská bryndza, Slovenská parenica, Zázrivský korbáčik, Oravský korbáčik, Tekovský salámový syr, Skalický trdelník a Žitavská paprika. Celoeurópsku právnu ochranu majú aj tradičné zaručené špeciality, akými sú napríklad Bratislavský rožok, Liptovská saláma, Lovecká saláma, Spišské párky, Špekáčiky, Ovčí hrudkový syr - salašnícky a Ovčí salašnícky údený syr.

Klenovecký syrec je polotvrdý syr, údený alebo neúdený, v tvare bochníka či hranola. Základnou surovinou na výrobu Klenoveckého syrca je ovčie mlieko alebo kravské mlieko, pričom výroba syra prebieha priamo na salaši alebo na farme (tzv. salašnícky spôsob výroby) alebo v mliekarni. Povrch syra je uzavretý a má osobitnú mozaiku – vtlačený kruh, v ktorom je kríž alebo štvorlístok. Ornamentika symbolizuje zem, vesmír, slnko a múdrosť predkov.

Práve v oblasti okolo Klenovca je veľa pôvodných neznečistených lúk a pasienkov vhodných na výživu oviec a kráv. Mlieko z týchto podhorských oblastí má podľa výrobcov vynikajúce sýriace a prekysávacie schopnosti. Výroba Klenoveckého syrca sa historicky viaže na dané územie; prvý zachovaný písomný materiál pochádza z roku 1850. V minulosti bol Klenovecký syrec vyvážaný aj do Viedne či Budapešti.

Zdroj:  SITA, Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross