No active "ca-sidebar-197687" sidebar

KOCIHA: Pri príležitosti výročia obce odhalili pamätnú tabuľu významnému rodákovi

Obec Kociha v okrese Rimavská Sobota slávila svoje okrúhle výročie založenia. Jej prvá zmienka sa datuje pred 720 rokmi. Pri tej príležitosti si v nedeľu, 22. apríla, okrem tejto udalosti spomenuli aj na jedného zo svojich rodákov. Bol ním významný urológ na Slovensku Vladimír Zvara, ktorému odhalili pamätnú tabuľu za prítomnosti jeho rodiny i známych.

Početných hostí v úvode privítala starostka obce Kociha Tatiana Klimová. „S veľkým uznaním, úctou a vďakou sa skláňame pred všetkými, ktorí svojou prácou, umom a láskou pretvárali Kocihu a s úctou spomíname na našich predkov,“ uviedla starostka vo svojom príhovore, ktorá privítala aj rodinu urológa Zvaru. O jeho spomienku v podobe pamätnej tabule na tamojšom obecnom úrade sa vo veľkej miere pričinil rimavskosobotský urológ Tibor Durdjak. „Čím sme starší, tým si viac uvedomujeme, čo nám naši učitelia dali. Tak som si povedal, že si zaslúži jeho rodná obec, aby tu po ňom niečo ostalo a verím, že to tu zostane aspoň tých 720 rokov ako dnes má obec,“ povedal pre Rimava.sk. Ako poznamenal, profesor Zvara mu bol vzorom už od študentských čias.

Medzi prítomnými bol aj syn významného rodáka z Kocihy, Peter Zvara. Nedeľa bola pre neho významným dňom, keďže výročie obce sa spojilo s udalosťou odhaľovania pamätnej tabule. „Týmto dňom sa kompletne všetko mení, budem sa snažiť častejšie navštevovať Kocihu,“ poznamenal Peter, ktorý 25 rokov žil v USA a momentálne žije v Dánsku. Ako doplnil, hoci aj on svoje detstvo trávil v obci, do budúcna chce opäť a lepšie spoznať tento kraj.

Vladimír Zvara – narodil sa 22. apríla 1924 v obci Kociha. Po maturite na Gymnáziu v Tisovci roku 1944, študoval v rokoch 1945 až 1950 na Lekárskej fakulte v Bratislave. V roku 1968 založil Urologickú kliniku na bratislavských Kramároch a stál na jej čele až do roku 1991. V roku 1972 uskutočnil prvú transplantáciu obličky na Slovensku. Taktiež rozbehol na Urologickej klinike na Kramároch transplantačný program, ktorý dlhé roky viedol a v rámci neho transplantovali viac ako tisíc obličiek. Prednášal v zahraničí, bol čestným členom Európskej urologickej spoločnosti. Rovnako je autorom rôznych publikácií zameraných na problematiku urológie. A hoci počas svojho života spoznal veľkú časť sveta, na svoju obec nikdy nezabudol. Ako povedal jeho syn Peter, vždy na otázku odkiaľ pochádza odpovedal: „z Kocihy, z malej obce na Slovensku“. Na sklonku svojho života spísal pre svoju rodinu poznámky o Kocihe a spomienky na svoje detstvo. Zomrel v Bratislave 27. júla 2012 vo veku 88 rokov.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross