No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kométu, ktorá letí okolo Zeme, budú pozorovať aj v rimavskosobotskej hvezdárni

13. marca 2013 |  | 

Jasnú kométu Panstarrs, ktorá v týchto dňoch letí okolo Zeme, budú pozorovať nad obzorom aj v rimavskosobotskej hvezdárni. Ako pre Rimava.sk uviedla odborná pracovníčka hvezdárne Daniela Rapavá, kométu C/2011 L4 (Panstarrs) by za pekného počasia verejnosť mohla pozorovať po západe Slnka aj malými ďalekohľadmi, viditeľná bude však aj voľným okom. „Nie je príliš vysoko nad obzorom a preto ju bude vidieť len krátko a v závislosti na čistej oblohe nad obzorom,“ priblížila.

Kométu objavili v roku 2011. „V polovici marca bude na konci nautického súmraku vo výške 5° ako objekt jednej hviezdnej veľkosti s dobre viditeľným chvostom, ktorý by mal mať dĺžku minimálne 10 – 15°,“ doplnila. Kométa na konci marca zoslabne a v ďalších dňoch bude stále obtiažnejšie pozorovateľná voľným okom.

Ako Daniela Rapavá avizuje, v nedeľu, 17. marca, si pripomenú medzinárodný Deň astronómie. „V Európe je tento deň známy ako Deň planetárií, ale u nás, keďže planetárium nemáme, je pod týmto názvom,“ konštatovala a dodala, že všetkých pozývajú na prednášku Pavla Rapavého na astronomicko-cestopisnú tému vlaňajšieho zatmenia Slnka v Austrálii. Pavol Rapavý o zážitkoch z Austrálie porozpráva o 17.30 hod.

Deň astronómie sa v rimavskosobotskej hvezdárni koná už niekoľko rokov, v nedeľu najbližšiu k jarnej rovnodennosti. Tento rok pripadne na 20. marca. Okrem pripravenej prednášky bude verejnosť môcť pozorovať aj planétu Jupiter a Mesiac.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Úplné zatmenie Slnka sledoval v Austrálii aj riaditeľ rimavskosobotskej hvezdárne
Po rozprávkarovi Pavlovi Dobšinskom pomenovali asteroid


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross