No active "ca-sidebar-197687" sidebar

KONCERT: Spomienka na Bartóka už dnes podvečer

Rodáci, ale aj návštevníci Rimavskej Soboty sa určite už veľakrát pozastavili pred pamätnou tabuľou na budove hotela Tatra. Informácie na nej upriamujú našu pozornosť na jednu výnimočnú udalosť, ktorá sa udiala 29.marca 1924.

V tento deň, v týchto priestoroch, sa rimavskosobotské publikum mohlo zúčastniť koncertu, na ktorom účinkoval veľký umelec Béla Bartók a jeho manželka Ditta Pásztory.

Béla Bartók bol nielen vynikajúci skladateľ, etnomuzikológ a klavirista, ale aj jeden z najvýznamnejších zberateľov ľudových piesní. Bartóka so Slovenskom spája štúdium na bratislavskom gymnáziu, neskôr výskumy ľudovej hudby, ktorú originálnym spôsobom pretavil do svojho hudobného jazyka.

V malebných dedinkách sa stretával s ľuďmi, počúval ich príbehy, zaznamenával svedectvá a piesne, ktoré nahrával na svoj fonograf. V úbohých podmienkach, s niekoľkými konzervami a v bagančiach brodiaci sa bahnom, nachádzal skladateľ väčšiu radosť než medzi múrmi konzervatória. Najstaršie formy ľudových piesní boli preňho doslova pokladom: "Najšťastnejšie chvíle môjho života boli tie, ktoré som strávil na dedinách medzi sedliakmi."
Okrem slovenských ľudových piesní zbieral aj maďarské, rumunské, ukrajinské či turecké. Ba za "barbarskými" melódiami sa vydal až do Afriky, kde priamo v alžírskej oáze zapisoval piesne domorodcov. Zápisy slovenských piesní sú však v jeho zbierke najpočetnejšie - úctyhodných viac ako tritisícštyristo nápevov a štyritisíc textov. Niektoré zapisoval ručne, neskôr používal fonograf, čo na začiatku minulého storočia vyvolávalo medzi vtedajšími dedinčanmi značné ohúrenie. Sám bol prekvapený bohatosťou námetov. Len od jedinej speváčky z dediny Poniky neďaleko Banskej Bystrice, Zuzany Spišiakovej, zaznamenal viac než päťsto piesní.

O tom, že Bartókov život je úzko spätý so Slovenskom a Rimavskou Sobotou svedčí aj skutočnosť, že z nášho mesta pochádzala aj druhá skladateľova manželka. Už bol 14 rokov ženatý s Mártou Zieglerovou, keď sa ako profesor akadémie zaľúbil do svojej študentky Ditty Pásztory. Mladá červenovláska z Rimavskej Soboty ho očarila už pri prijímacích skúškach. Čoskoro po rozvode sa zosobášili. Táto životná zmena sa odrazila aj na jeho vystupovaní. Za klavírom sa zmenil z tichého pána profesora na umelca vo vytržení.

Malou spomienkou na túto veľkú udalosť, ktorú si mnohí z nás dnes ani neuvedomujeme, je že Béla Bartók koncertoval v našom meste. Stretnutie , bude 29. marca 2019 o 18.00 hodine v Dome kultúry. Jeho organizátorom je OZ Oxymoron v spolupráci s MsKS, ZUŠ a OZ Ruiny. Koncert z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Rovnako je hlavným partnerom podujatia.

Úvod stretnutia bude patriť žiakom a pedagógom ZUŠ, ktorí si pripravili ukážky z diel B. Bartóka Pre deti a Mikrokozmos. Vystúpenie ZUŠ vystrieda zoskupenie štyroch hudobníkov, improvizátorov vychádzajúcich z tvorby a odkazu B. Bartóka v zložení: Rimavskosoboťan Štefan Szabó/gitara, Radim Hanousek/saxofon, Vladimír Micenko/improvizátor a Ján Fiala/bubeník a vibrafonista. Niektoré kompozície zaznejú spolu so ženskou speváckou skupinou Uljanka, ktorá sa špecializuje na tzv. "štýlovú interpretáciu" ľudových piesní. Na záver stretnutia bude prezentovaný dokumentárny film o Bartókovi.

Život Bélu Bartóka vyhasol 26. septembra 1945 po ťažkej chorobe, v New Yorku. Jedna z jeho posledných poznámok lekárovi nemocnice smutne zdôrazňovala jeho tvorivosť v poslednom období života: „Mrzí ma len to, že musím odísť s plnou batožinou“. V priebehu ďalších dvoch rokov sa mal stať jedným z najpopulárnejších, medzinárodne uznávaných moderných skladateľov.

Všetkých vás na stretnutie v pánom Bartókom srdečne pozývame.

Zdroj: OZ Oxymoron, Eva Čarnoká


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross