No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kraj dostal odporúčanie pozastaviť rekonštrukcie stredných škôl, práce však pokračujú

Rekonštrukcia Gymnázia I. Kraska v R. Sobote a Spojenej školy bude pokračovať napriek tomu, že Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) ako zriaďovateľ škôl dostal oznámenie o pozastavení preplácania žiadostí o platbu za stavebné práce. Opravy školských budov majú byť financované z operačného programu Infraštruktúra vzdelávania, v ktorom podľa medializovaných informácií nie sú peniaze.

"Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR nám listom zo dňa 15.mája oznámil pozastavenie preplácania žiadostí o platbu do času navýšenia finančnej alokácie formou revízie operačného programu. Odporučil nám pozastaviť realizáciu schváleného projektu do vyplatenia platby zo strany riadiaceho orgánu," uviedla pre Rimava.sk Iveta Kureková z Kancelárie predsedu BBSK. Ako ďalej informovala, dodávatelia  na stavbách v Rimavskej Sobote sa stretli s predsedom BBSK, ktorý ich oboznámil s odporúčaním. Podľa jej slov v prípade gymnázia bude žiadosť o platbu vystavená až po splnení podmienok objemu prestavanosti  a schválenia revízie operačného programu. "Práce na stavbe sa neobmedzili," uviedla a dodala, že pri súčasnej rozostavanosti by to bolo neefektívne.

Stavba na odbornej škole bola podľa Kurekovej v čase doručenia oznámenia rozostavaná na 90 percent. Ako uviedla, žiadosť o platbu vo výške takmer pol milióna eur, podaná ešte koncom apríla, nebola do dnešného dňa prefinancovaná. "Po dohode medzi zhotoviteľom a BBSK sa predĺžila lehota splatnosti faktúry o dva mesiace," informovala Kureková a doplnila, že nasledujúca žiadosť o platbu na už vykonané stavebné práce vo výške cca 500 tisíc eur nemôže byť podaná, pokiaľ nebude riadiacim orgánom prefinancovaná skôr podaná žiadosť.

Spojená škola ešte vo februári 2009 získala na rekonštrukciu štyroch budov a modernizáciu vzdelávania z eurofondov viac ako 1 mil. eur. Verejné obstarávania boli opakovane zrušené a nanovo vyhlásené. Gymnázium získalo nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 1,3 milióna eur na jeseň v roku 2009. Projekt počíta s výmenou okien a dverí,  zateplením obvodového plášťa, s opravou strešnej konštrukcie, prestrešením átria či opravou dažďovej kanalizácie.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross