POLICHNO – Leptané kraslice z Polichna v okrese Lučenec sú prvým ľudovým prvkom regiónu Novohrad, ktorý sa dostal do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenskej republiky. Ako Rimava.sk povedala etnologička Emília Mázorová, ide o dôležité ocenenie, ktoré má viacero významov.
„Kraslice splnili všetky požadované kritériá. Ministerkou kultúry boli zapísané už v decembri 2020 a keď sa zlepší aktuálna situácia okolo pandémie, obec Polichno ako predkladateľ dostane o zápise aj certifikát. Samospráva za zápis síce nezíska žiadne peniaze, ale kraslice vďaka nemu neupadnú do zabudnutia a je väčšia šanca, že sa uchovajú pre ďalšie generácie,“ uviedla Mázorová.
Článok pokračuje pod reklamou
Zapísanie do reprezentatívneho zoznamu podľa nej znamená nielen ochranu tohto prvku, ale zároveň z etnologického hľadiska vytvára aj pocit jasnej kultúrnej identity.
História polichnianskych kraslíc siaha do devätnásteho storočia a v súčasnosti je zaznamenaných dovedna 73 rôznych vzorov. Na ich prípravu sa používali vajíčka zafarbené v odvare z cibuľovej šupky, následne sa ich stmavnutý povrch rozrušoval drievkom, špajdľou alebo zápalkou namočenou do šťavy z kyslej kapusty alebo octa. To vytváralo želané vzory, ktoré boli v tvare geometrických či rastlinných ornamentov.
Ako uvádza Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru, Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska je súpisom významných prvkov a praktík nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Jeho vytváranie predstavuje základný stupeň tvorby Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. V súčasnosti obsahuje slovenský reprezentatívny zoznam 25 prvkov z celej SR.
Zdroj: Rimava.sk