No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kvôli rekonštrukcii začali s vypratávaním kultúrneho domu, naruší to zopár podujatí

Kultúrny dom vo Fiľakove začali v uplynulých dňoch vypratávať. Mestské kultúrne stredisko ako aj ostatní nájomcovia sa postupne presúvajú na nové miesta. Dôvodom vypratávania je rekonštrukcia kultúrneho domu, do ktorej mesto zainvestuje približne 1,1 milióna eur. Hradená bude z troch zdrojov. Rimava.sk o tom informovala hovorkyňa mesta Klaudia Kovácsová.

Prvá etapa rekonštrukcie kultúrneho domu prebehla podľa hovorkyne v roku 2017. Mesto vtedy získalo dotáciu z Envirofondu vo výške 95 tis. eur. Spolu s kofinancovaním zo strany mesta sa z nich podarilo zrekonštruovať a zaizolovať strechu budovy. Druhá, hlavná etapa, by sa mala začať v priebehu jedného mesiaca. „V súčasnosti sme v štádiu ukončovania verejného obstarávania, do ktorého sa nám prihlásili traja dodávatelia,“ povedal primátor Attila Agócs s tým, že do druhej etapy rekonštrukcie plánuje mesto zainvestovať približne 1,1 milióna eur. Z nich sa vymenia kompletne všetky rozvody, všetky okná, investície potečú aj do divadelnej a spoločenskej sály, kuchyne, obnovia sa sociálne zariadenia a časť interiéru, napríklad chodby. „Balík peňazí bude pochádzať z troch zdrojov – z akčného plánu rozvoja okresu vo výške približne 150 tis. eur, z úveru schváleného v minulom roku približne 800 tis. eur a zvyšok sa dofinancuje z budúcoročného mestského rozpočtu,“ uzavrel primátor. Práce by sa mali dokončiť do jedného roka.

Hoci s vypratávaním začali v uplynulých dňoch, niektorí nájomníci sa už vysťahovali. „Napríklad Prvá stavebná sporiteľňa alebo Pohrebný spolok,“ povedala riaditeľka MsKS Andrea Illés Kósik s tým, že v týchto dňoch sa už sťahujú kultúrne skupiny. „Chcem sa poďakovať miestnym školám, že im poskytli priestory. Tiež všetkým mestským inštitúciám, či už za poskytnutie dočasných priestorov alebo za pomoc pri sťahovaní,“ doplnila riaditeľka. Ako ďalej ozrejmila, počas rekonštrukcie budú terénni sociálni pracovníci, komunitné centrum a TV LocAll sídliť v priestoroch športového areálu FTC. Prvá stavebná sporiteľňa sa presťahovala do priestorov mestského úradu – vchod cez bočnú bránu. Členovia Pohrebného spolku sa budú stretávať v mestskej redute Vigadó. Spevácke zbory Melódia a Pro Kultúra, Mona Balet a tanečníci z Dance Attack budú mať nácviky na ZŠ Koháriho II.. FS a DFS Rakonca presunú svoju činnosť na ZŠ Farská lúka, kde budú prebiehať aj turnaje šachového oddielu. Ten bude mať tréningy na ZŠ Školská, rovnako ako spevácka skupina Foncsik, divadelné súbory Zsákszínház a MeseFigurák či Mužský komorný spevácky zbor. FS a DFS Jánošík budú mať svoje priestory v miestnom Dome Matice slovenskej a v Dome kultúry v Trebeľovciach. Kancelária mestského kultúrneho strediska sa presunie do Podnikateľského inkubátora na Biskupickej ulici.

Rekonštrukcia sa však dotkne niektorých podujatí. Podľa riaditeľky MsKS vo Fiľakove sa v kultúrnom dom počas prác nebudú konať tradičné divadelné predstavenia a nebude možné si divadelnú ani spoločenskú sálu prenajať. „Všetky naše veľké podujatia, ktoré prebiehajú pod holým nebom, sa budú konať bez zmeny - napríklad Deň detí, Lesná hudba, festival UdvArt, Palócke dni, Zraz veteránov a Vianočný jarmok s hudobným festivalom,“ vymenovala riaditeľka. Komornejšie podujatia sa presunú do koncertnej sály v areáli bývalej ZUŠ a priestorov miestnych škôl.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: Mesto Fiľakovo


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross