No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Masívne sneženie a vietor spôsobili na strednom Slovensku zvýšený počet výpadkov elektriny. Týkajú sa aj nášho regiónu

4. februára 2023 | |  | 
Foto ilustračné: Zdroj: SSD

Bez elektriny je na území Banskobystrického a Žilinského kraja viac ako 11-tisíc odberných miest. Elektrikárom komplikuje prácu zasnežený terén a neprejazdné cesty. Informoval o tom Miroslav Gejdoš, špecialista externej komunikácie.

Hustý sneh sprevádzaný silným vetrom prerušil na strednom Slovensku distribúciu elektriny pre viac ako 11-tisíc domácností. Poruchy vyradili z prevádzky viac než tristo trafostaníc. Energetici zo Stredoslovenskej distribučnej (SSD) riešia poruchy na dvadsiatich piatich vedeniach vysokého napätia (22 kV), jednu na vedení veľmi vysokého napätia (110 kV) a desiatky porúch na úrovni nízkeho napätia (0,4 kV).

Článok pokračuje pod reklamou


"Elektrikári sú v maximálnom možnom nasadení, ale boria sa s nesmierne ťažkými podmienkami. Ak to situácia umožňuje, zasiahnuté oblasti zužujú na čo najmenšie úseky a vypnutých odberateľov prepínajú v spolupráci s dispečingom na iné zásobovacie trasy. Ich možnosti sú však v tomto smere obmedzené," uviedol Gejdoš.

Výpadky zasiahli všetky regióny distribučného územia SSD, ale predovšetkým Horné Považie, Kysuce, Oravu, Liptov, Zvolen, Hont a Gemer. "Dôvodom sú štandardne najmä stromy a konáre popadané na vzdušné vedenia, ktoré poškodili vodiče, izolátory a stĺpy. Keďže sa na väčšine územia vyskytuje hlboký sneh a mnohé cesty sú neprejazdné, k niektorým poruchám sa elektrikári nemôžu dostať, prípadne im to trvá oveľa dlhšie ako za normálnych okolností."

Ako uviedol Gejdoš, čas sprevádzkovania jednotlivých poškodených vedení je v týchto chvíľach otázny. Tam, kde stále fúka silný vietor a padajú stromy, museli energetici kvôli vlastnej bezpečnosti vyhľadávanie a odstraňovanie porúch prerušiť. "Vo viacerých lokalitách si nepomôžu bez ťažkej techniky, ale momentálne ju tam nedokážu prepraviť. Postup prác bude závisieť od vývoja počasia a dostupnosti mechanizmov, ktoré dokážu preraziť cesty hlbokým snehom," dodal.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross