Medzinárodná Veľká cena Rimavskej Soboty v džude bola v znamení rekordu. Jej už 42. ročník hostil najpočetnejšiu účasť džudistov v histórii. Na niekoľkých tatami sa stretlo 516 pretekárov z 9 krajín Európy, a to zo Srbska, Rumunska, Maďarska, Poľska, Česka, Rakúska, Bieloruska, Nemecka a Slovenska. Našu krajinu zastupovali aj domáci pretekári z oboch džudo oddielov.

Tí sa medzi stovkami pretekárov z rôznych kútov Európy nestratili. Rimavskú Sobotu podľa Jozefa Nociara, jedného z organizátorov TJ Mladosť CVČ Relax, reprezentovalo približne tridsať džudistov. Ako priblížil, tretie miesta získali Eliška Ibošová (kat. do 28 kg), Ladislav Danyi (42 kg), Adriana Hokešová (44 kg), Filip Ďurčo (30 kg), Mikuláš Fedor (34 kg), Jakub Gréč (46 kg) a Lukáš Zvara (50 kg). Striebro a teda 2. miesto v kategórii do 30 kg získala Lilien Szabóová a taktiež Natália Kissová v kategórii do 36 kg. Ďalším dekorovaným z TJ Mladosť bol Matej Šiminský, ktorý v kategórii do 38 kg vybojoval 1. miesto, o zlato sa postaral aj Martin Zvara v kategórii do 34 kg a Filip Ďurčo v kategórii do 27 kg. V celkovom poradí TJ Mladosť obsadila 4. miesto.

Nestratili sa ani pretekári z džudo oddielu Lokomotívy. Tú reprezentovalo šesť džudistov. Ako ďalej Rimava.sk informoval predseda oddielu, Ľubomír Antal, v kategórii super-mini žiakov vo váhe do 22 kg obsadil Ján Škrváň tretie miesto. Gaži Matej v kategórii super-mini žiakov vo váhe do 30 kg boj o tretie miesto prehral a obsadil 5. miesto. Gažiová Natália v kategórii starších žiačok vo váhe do 36 kg si počínala veľmi dobre, čo ju vynieslo na prvé miesto. Koóš Lukáš v kategórii starších žiakov vo váhe do 66 kg obsadil tretie bronzové miesto. Balog Robert v kategórii starších žiakov vo váhe do 66 kg dosiahol na 5. priečku. „Celkovo ako oddiel sme dopadli výborne lebo zo šiestich judistov sme vybojovali jedno 1. miesto, tri 3. miesta a dve piate umiestnenia,“ doplnil Antal.

Jednu z najväčších džudosúťaží na Slovensku poctil svojou prítomnosťou aj predseda Slovenského zväzu Judo Ján Krišanda. Ako povedal pre Rimava.sk, sám na tejto súťaži začínal. To je aj jeden z hlavných dôvodov prečo túto prestížnu súťaž podporuje aj zväz džudo. „Je tu veľmi dobrý organizačný tím, dobré zázemie, majú podporu mesta aj sponzorov a bola by škoda, keby to nepodporoval aj Slovenský zväz džuda,“ podotkol Krišanda s tým, že na tejto cene začínali rôzne osobnosti z džuda ako Zoltán Pálkovács či strieborný medailista Jozef Krnáč a mnohí ďalší. Táto súťaž podľa jeho slov tak má nielen doma, ale aj v zahraničí veľmi dobré meno. Krišanda vyzdvihol aj priestor bývalej Hypernovy. „Bolo by dobré mať takéto haly na usporiadanie takýchto súťaží,“ poznamenal.

Medzi hosťami bol aj Ivan Siekel, predseda Slovenského olympijského výboru. Ako prezradil, je fanúšikom džuda i tradičných podujatí akým je aj Medzinárodná veľká cena Rimavskej Soboty v džude. Podľa jeho slov hoci je fanúšikom džuda, podporovať sa má šport ako taký. „Ten prináša veľké benefity v spoločnosti. U mládeže buduje vzťah ku fair play, k budúcim kolegom v práci a štát by mal mať záujem na tom, aby sa spoločnosť formovala na základe istých princípov a šport k tomu dáva unikátnu príležitosť,“ povedal Siekel, ktorý sa zo svojej funkcie snaží viac apelovať na to, aby sa šport dostával viac do pozornosti. Ako doplnil, v rámci podpory športu sa snažia dostať financie do štátneho rozpočtu na výstavbu viacúčelových športových hál, ktoré by mohli byť domovom pre úpolové i ďalšie športy.

Zdroj: Rimava.sk