No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mesto chcelo otvoriť nocľaháreň aj cez deň, bezdomovci nemali záujem

6. februára 2012 |  | | |

Kvôli mínusovým teplotám chcela rimavskosobotská samospráva otvoriť brány nocľahárne aj mimo otváracích hodín, teplý čaj a úkryt pred mrazom ponúkla aj bezdomovcom, ktorí tu inokedy neprespávajú. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedla vedúca nocľahárne Marcela Rošková, občania bez prístrešia nemali záujem využívať túto možnosť. "Zariadenie je tak aj naďalej otvorené v bežných otváracích hodinách t.j. od siedmej hodiny večer do siedmej hodiny ráno," potvrdila vedúca nocľahárne. Ako poznamenala, ľudia bez domova tu majú k dispozícii hygienické potreby, sprchy aj kuchynku. Počas uplynulých mrazivých nocí podľa jej slov prespalo v nocľahárni desať mužov a jedna, prípadne dve ženy.

Ako Marcela Rošková ďalej uviedla, humanitárnu pomoc poskytol aj rimavskosobotský územný spolok Slovenského Červeného kríža (SČK). "Koncom januára odovzdal oddeleniu sociálnych vecí na mestskom úrade prikrývky,  balíčky čaju, cukor a umelohmotné poháre na čaj pre bezdomovcov v meste počas extrémnych mrazov," povedala vedúca nocľahárne.

Podľa slov riaditeľky územného spolku SČK v Rimavskej Sobote Márie Majerčíkovej môžu bezdomovci počas dňa prísť aj do budovy SČK. "Poskytneme im teplý čaj, môžu si vyzdvihnúť prikrývky aj zimné šatstvo," uviedla riaditeľka. Ako poznamenala, pri rozdávaní prikrývok spolupracujú aj s mestskou políciou. "Požiadali sme ich, že ak nájdu bezdomovca, ktorý odmietne ísť do nocľahárne, aby mu odovzdali aspoň teplú prikrývku," hovorí Majerčíková.

Ako informovala vedúca nocľahárne vlani v meste evidovali 32 bezdomovcov, v súčasnosti je ich asi 56. "Tento údaj je však len orientačný. Určovať presné počty vzhľadom k ich migrácii je dosť problematické," podotkla Rošková a dodala, že oddelenie sociálnych vecí vychádza z odhadov terénnych sociálnych pracovníkov, ktorí vykonávajú priebežný monitoring.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross