No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Miera pozitivity v susednom okrese sa vyšplhala na takmer dve percentá

Už cez víkend patril okres Revúca medzi najzamorenejšie územia, podľa premiéra Igora Matoviča v sobotu obsadil prvé miesto v pozitívnosti. Do včerajšieho dňa sa v okrese v rámci celoplošného skríningu otestovalo 10 126 ľudí.

Ako ďalej pre Rimava.sk povedal prednosta Okresného úradu v Revúcej Igor Škvarla, 197 osôb malo pozitívny test na koronavírus. „Je to 1,95 percenta,“ vyčíslil ďalej prednosta. Poznamenal však, že do Revúckeho okresu sa chodili testovať aj ľudia z obcí, ktoré síce patria už do iného okresu, no odberné miesto mali bližšie v tom Revúckom.

Článok pokračuje pod reklamouVýsledky sú však zatiaľ len predbežné, testovanie stále prebieha. Dnes sa napríklad testovali pracovníci v niektorých firmách, predpokladá sa, že pozitívne prípady ešte pribudnú.

„Mestom organizované skríningové testovanie, ktoré zahŕňa predovšetkým občanov Revúcej, vykazuje mieru pozitivity 2,67 percent. Či už to spriemerujeme, alebo si vyberieme akékoľvek číslo, situácia u nás nie je dobrá,“ konštatuje mesto Revúca na svojej sociálnej sieti.

Ešte vyššie percento pozitivity malo mesto Jelšava. Do včerajšieho dňa tam zdravotníci otestovali 1 017 ľudí, z toho pozitívnych bolo 36 osôb, čo činí 3,54 percent, uviedol primátor Jelšavy Milan Kolesár.

Ako bolo vládou avizované, okresy by mali byť po celoplošnom skríningu rozdelené na lepšie a horšie. To, ktoré budú patriť do ktorej polovice, zatiaľ oficiálne nie je, pretože celkové výsledky z testovania nateraz nie sú známe. Predpokladá sa však, že okres Revúca bude patriť do kategórie tých horších, kde sa testovanie zopakuje.

Okres Revúca prešiel do vyššieho stupňa rizika ohrozenia

Podľa slov Tatiany Majanovej, ktorá je poverená vykonávaním funkcie regionálnej hygieničky, je potrebné počkať na komplexné čísla zo skríningu. "Zajtra máme krízový štáb, budeme vedieť viac," povedala a dodala, že za posledné dni mali od začiatku skríningu zvýšené čísla pozitívnych výsledkov testovaní a aj samotný okres Revúca prešiel do vyššieho stupňa rizika ohrozenia.

Od 18. do 24. januára to predstavuje približne 415 ľudí za týždeň, teda 2,2 percenta. "Nevnímam to teraz ako niečo výnimočné," povedala Majanová a dodáva, že najmenej bolo 24 pozitívnych za deň, no napríklad za sobotu, keď sa testovalo na viacerých miestach, vyšlo číslo 117. Ako podotkla, dnes v jednom zo závodov v Jelšave otestovali 200 ľudí, pozitívnych bolo deväť. Za smerodajný údaj by však Majanová považovala číslo za celú firmu, kde je takmer tisíc zamestnancov. "Možno by tam už nebol pozitívny nikto a to percento by bolo objektívnejšie," uzavrela.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross