No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Muránsky hrad bude samospráva opravovať napriek priškrteniu dotácií

Vstupná brána Muránskeho hradu

MURÁŇ – Obnova a záchranné práce na Muránskom hrade budú pokračovať aj tohto roku. Ako pre Rimava.sk uviedol starosta Muráňa Roman Goldschmidt, situáciu im však skomplikovalo obmedzenie štátnych dotácií samosprávam na opravu hradov a historických pamiatok.

„Mám informáciu z ministerstva kultúry, že sme boli podporení, že náš projekt prešiel. Zatiaľ však nevieme, koľko pracovníkov budeme môcť zamestnať. Boli by sme radi, keby na hrade našlo prácu aspoň osem ľudí,“ skonštatoval starosta. Celkový počet zamestnancov z radov nezamestnaných, ktorých bude môcť obec prijať, však zatiaľ nie je definitívne stanovený.

Článok pokračuje pod reklamou


Čo sa týka konkrétnych prác na hrade, podľa starostu sa opäť zamerajú na najohrozenejšie časti. „Bojíme sa napríklad, aby nám hradný múr, kde sú Bašove dvere, nespadol. Chceli by sme to teda aspoň zakonzervovať,“ podotkol Goldschmidt s tým, že práce by prebiehali aj na ďalších najkritickejších miestach.

Bašove dvere na Muránskom hrade

Ide o časti hradu, na ktoré máme vydané rozhodnutia a stanoviská pamiatkarov, aby nedochádzalo k nejakým komplikáciám. Okrem Bašových dverí je to ešte Dom veliteľa. Nádejali sme sa, že by sme ho už v tomto roku dostali pod strechu, ale asi ťažko. Už z minulých rokov však máme v celkom dobrom stave Hlavný palác,“ načrtol starosta.

Situáciu pri obnove hradov na Slovensku skomplikovala skutočnosť, že samosprávy už v tomto roku nemohli žiadať o prostriedky na výplaty pre ľudí, ktorí hrady opravovali. Pôvodne šlo totiž o projekt dvoch ministerstiev: rezort kultúry financoval stavebné práce a ministerstvo práce zase náklady na pracovníkov. Druhá časť projektu však bola obmedzená a o podporu už nemohli žiadať samosprávy.

Dom veliteľa na Muránskom hrade

Boli sme pripravení, že sa v tomto projekte bude pokračovať. Potom sme sa však dozvedeli, že na to nie sú finančné prostriedky. Tie sa napokon zohnali, ale budú dané v obmedzenom množstve iba neziskovým organizáciám a my, mestá a obce sme z toho vypadli,“ konštatoval starosta. Celá vec však zatiaľ ešte nie je definitívne uzavretá a aspoň časť nákladov samosprávam rezort práce napokon možno preplatí.

Rimava.sk začína s častejším informovaním z regiónu Revúcej a okolia. Ak máte záujem o spravodajstvo a zaujímavosti z tejto oblasti, môžete nás sledovať na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Ak máte záujem o reklamu, navštívte túto sekciu na našej stránke.

Foto: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross