No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Múzeum ponúkne okrem výstavy aj prednášku s európskym odborníkom na dobu bronzovú

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote svojim návštevníkom má čo ponúknuť aj v tomto mesiaci. Okrem výstavy, kde odprezentujú prácu žiakov základných škôl, sa môžete tešiť na prednášku s významným slovenským archeológom a popredným európskym odborníkom na dobu bronzovú.Už vo štvrtok, 15. novembra o 13:00 hod. sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote uskutoční vernisáž deviateho ročníka výstavy Najkrajšie kŕmidlo. „Výstava predstaví kŕmidlá, ktoré vyrobili žiaci druhého stupňa základných škôl a zodpovedajúcich ročníkov osemročných gymnázií v rámci rovnomennej súťaže,“ uviedla pre Rimava.sk biologička múzea Monika Gálffyová a dodala, že výstava potrvá do 15. decembra 2018.

Podľa jej slov Najkrajšie kŕmidlo je názov súťaže a výstavy, ktoré Gemersko-malohontské múzeum pravidelne usporadúva od roku 2006. Ako ďalej priblížila, cieľom je prehĺbiť vzťah medzi múzeom a školami a upriamiť pozornosť detí na prírodu, zvlášť vtáky, ktoré sú v zimnom období odkázané na pomoc ľudí. „Úlohou žiakov je vyrobiť funkčné kŕmidlo, vlastnoručne alebo za pomoci rodičov, pedagógov i kamarátov, z najrôznejších materiálov, ako prírodných (napr. z dreva, kokosových orechov, šúpolia), tak aj umelých (napr. z plastových fliaš). Súťaže sa zúčastní približne 40 žiakov z 8 škôl z okresov Rimavská Sobota, Revúca a Poltár,“ ozrejmila a doplnila, že všetky kŕmidlá budú súčasťou výstavy s názvom Najkrajšie kŕmidlo. Súčasťou otvorenia výstavy bude aj slávnostné vyhodnotenie súťaže a odmenenie zhotoviteľov najkrajších kŕmidiel.

O pár dní neskôr, v pondelok, 19. novembra o 11:00 hod. sa v priestoroch múzea uskutoční prednáška s významným slovenským archeológom a popredným európskym odborníkom na dobu bronzovú - Václavom Furmánkom z Archeologického ústavu SAV v Nitre. Vstupné je 1 euro.

„Prednáška sa koná v rámci aktivity múzea „predmet mesiaca“, ktorým je v novembri unikátny zbierkový predmet európskeho významu – bronzový závesok typu Včelince. Závesok bol súčasťou veľkého depotu (pokladu) bronzových predmetov, ktorý pozostával až zo 177 kusov. Depot bol objavený v roku 1907 vo Včelinciach a pochádza zo začiatku strednej doby bronzovej (1500 – 1450 pred Kristom). Závesok je predstaviteľom vyspelého severokarpatského bronziarstva. Je jedným zo štyroch známych záveskov, ktoré boli nájdené v Karpatskej kotline, dva pochádzajú z územia Maďarska a jeden z Rakúska,“ povedala Pr-referentka múzea Martina Oštrom Mareková.

Profesor Václav Furmánek patrí k európsky uznávaným archeológom. Ako ďalej priblížila, viedol množstvo záchranných a archeologických výskumov v rôznych oblastiach Slovenska, predovšetkým v regiónoch Novohrad a Gemer-Malohont (Tornaľa, Radzovce, Drňa, Pinciná, Kyjatice, Včelince, Cinobaňa). Podľa Marekovej jeho bohatá publikačná činnosť predstavuje 19 monografií, 265 vedeckých a odborných publikácií, správy, recenzie, články na internete a populárno-vedné príspevky. „Citačný index Václava Furmánka prekročil 2500 citácií. Je autorom a realizátorom archeologického skanzenu v Kyjaticiach, ako aj archeologickej expozície Gemersko-malohontského múzea,“ zakončila.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross