No active "ca-sidebar-197687" sidebar

MÚZEUM: Vystavia nostalgické fotografie Rimavskej Soboty a okresu

Gemersko-malohontské múzeumGemerská Nostalgia vo fotografii Alexandra Jirouška, taký je názov výstavy, ktorou múzeum v Rimavskej Sobote otvára nový rok. Návštevníci tak počas najbližších týždňov uvidia zábery z dielne fotografa a cestovateľa, ktoré vznikli v polovici 80. rokov 20. storočia. Vernisáž výstavy bude v utorok, 27. januára o 15.00 hod.

Vystavené fotografie zachytávajú dobové podoby vtedajšieho okresu Rimavská Sobota a samotného okresného mesta.
Časť z fotografií bola využitá pre publikáciu Okres Rimavská Sobota z roku 1986. V podobe výstavy boli verejnosti predstavené v roku 1987 v Mestskom kultúrnom stredisku v Rimavskej Sobote a v nasledujúcom roku aj vo vtedajšom Gemerskom múzeu pod názvom Okres Rimavská Sobota vo farebnej fotografii. Videli ich aj v družobnom meste Bátonyternye v Maďarsku.

pozvanka„Nostalgia je spätným pohľadom, pre ktorý je charakteristické svojské rozpoloženie človeka či spoločnosti. Je to atmosféra živená spomienkami, odbremenenými od negatívnych zážitkov a opierajúca sa o niekdajšie príťažlivé reálie. Odstup tridsiatich rokov okrem spomienok umožňuje porovnávať – čo pretrvalo, čo zaniklo a ako sa zmenilo,“ uvádzajú komisári výstavy, riaditeľka múzea Oľga Bodorová a dokumentátor  Ján Aláč. Podľa ich slov majú fotografie z tohto pohľadu vysokú dokumentačnú hodnotu. Zachytávajú reálie, vizuálne podoby a udalosti, z ktorých mnohé sú už dávno stratené, iné sú len letmým odleskom v spomienkach pamätníkov. Poskytujú svedectvo o niekdajšej priemyselnej tradícii regiónu, o čarovnej a krásnej krajine, a tiež o ľuďoch a spoločnosti v danej dobe.

Fotograf a cestovateľ Alexander Jiroušek sa narodil v roku 1934 v Spišskej Novej Vsi. Študoval na Vysokej škole technickej v Košiciach – Strojníckej fakulte. Od polovice 70. rokov 20. storočia sa venuje výlučne fotografickej tvorbe. Je autorom početných fotografických publikácií. Jeho fotografie sú na množstve pohľadníc, kalendárov a ďalších tlačovinách. Za svoju prácu získal viacero ocenení, medzi nimi Európsku cenu za rok 1994, ktorú udeľuje Európska federácia turistickej literatúry sídliaca v Ríme, za obrazovú publikáciu Kraj pod Tatrami.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross