No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na mieste starej kotolne vyrastie tepláreň na drevoštiepku za 4 mil. eur

17. marca 2009 |  | |

Na mieste starej uhoľnej kotolne na Mlynskej ulici v Rimavskej Sobote, ktorá sa v súčasnosti asanuje, vyrastie nová tepláreň na drevoštiepku. Ako ďalej Rimava.sk informoval konateľ spoločnosti Energy Changes Holding Ivan Zvara do 7 megawatovej kotolne s technológiou roštového spaľovania lesnej drevoštiepky sa bude investovať približne 4 mil. eur. (120 mil. korún).  “Definitívna cena ešte nie je rozhodnutá. Plánujeme žiadať prostriedky z eurofondov,“ povedal a dodal, že s výstavbou plánujú začať hneď po schválení projektu v tomto roku. “Jej postavenie trvá približne 6-8 mesiacov. Kotolňa by mala stáť najneskôr začiatkom jesene budúceho roka. V plnej prevádzke by mohla byť  vo vykurovacej sezóne 2010,” upresnil. Podľa Zvaru by v kotolni malo nájsť zamestnanie päť ľudí.

“Investícia sa nachádza vo fáze stavebného povolenia, právoplatnosť by malo nadobudnúť v priebehu tohto týždňa,” uviedol Zvara a dodal, že na investícii spolupracujú so spoločnosťou Energobyt. Ročne by jej mali dodávať takmer 144 tis. GJ tepla, čo je približne polovica ročnej spotreby mesta. Ako poznamenal, palivom bude drevná štiepka a do budúcnosti by to mohli byť rýchlorastúce dreviny. “Zatiaľ sme v okrese nenašli dlhodobého partnera,“ podotkol.

Memorandum o spolupráci pri výstavbe teplárne so spol. Stefe SK a jej dcérskou spoločnosťou Energobyt, ktorá bude priamym odberateľom tepla, odsúhlasili rimavskosobotskí poslanci v apríli minulého roku. O tri mesiace nato rimavskosobotská samospráva vyhlásila verejnú ponuku na asanáciu objektov. “Boli oslovené štyri podnikateľské subjekty,” povedala pre Rimava.sk vedúca právneho a majetkového oddelenia MsÚ Zdenka Ivaniková. Podľa jej slov ponuky, kde kritériom bola najnižšia cena, predložili tri spoločnosti z Rimavskej Soboty. Najvýhodnejšiu  ponuku dala Renova takmer 83 tis. eur (2 487 tis. korún) a 0.32 eur (9,50 Sk) za kg šrotu. Ing. Július Longai – Longai Family takmer 105 tis. eur (3 150 tis. korún) a 0.28 eur (8,50 Sk) za kg šrotu. G-kontakt 110 tis. eur (3 325 tis.korún) a 0.27 eur (8 Sk) za kg šrotu.  “Povolenie na odstránenie stavby nadobudlo právoplatnosť 16.októbra,” doplnila.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross