No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Netradičné narodeninové prianie raz môže zachraňovať životy. Soboťan chce vyzbierať financie na AED prístroj, prispieť môžete aj vy

11. septembra 2022 | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – Mal narodeniny a jedno nie celkom bežné prianie. Ako hovorí, darčeky nerád dostáva, radšej ich dáva. S tým súvisí aj jeho výzva, prostredníctvom ktorej by niečo získali všetci Soboťania. Snaží sa vyzbierať financie na zakúpenie AED prístroja – prenosného defibrilátora.

Ján Melicher vyrastal od malička v Rimavskej Sobote, kde aj študoval. „Pracoval som na záchranke desať rokov, no pred piatimi rokmi som odišiel do zahraničia. Momentálne žijem a pracujem v zahraničí, no súčasne pracujem aj v Rimavskej Sobote, konkrétne na RZP Hostice. Tri týždne som von a týždeň v Rimavskej Sobote, kde som si kúpil s manželkou domček. Tento rok sa chceme do Rimavskej Soboty vrátiť,“ povedal v úvode oslávenec s netradičným prianím.

Článok pokračuje pod reklamou


„Keďže som mal narodeniny a nerád dostávam darčeky, skôr naopak obdarúvam, tak som rozmýšľal, že urobím niečo pre Rimavskú Sobotu. A keďže ako záchranár vidím do problematiky prvej pomoci a hlavne záchrany života, tak som sa rozhodol spustiť zbierku na AED – laicky povedané prístroj, ktorý zachraňuje život,“ vysvetlil Ján Melicher.

"Ľudský život má pre mňa najvyššiu prioritu. Pomôžte preto, vyzbierajme sa na dobrú vec. Na záchranu ľudských životov," odkazuje Ján Melicher.

AED prístroj je prenosný, určený pre použitie pri laickej aj odbornej prvej pomoci pri náhlom zastavení krvného obehu, zlyhávaní srdca. Po nasadení elektród na telo pacienta začne prístroj analyzovať srdcový rytmus a následne rozhodne podľa stavu, či defibrilovať alebo nie. V Rimavskej Sobote ich majú v niektorých budovách, tento by však bol mobilný – vozili by ho v aute mestskí policajti.

„Samozrejme, zaregistrujem ho na operačné stredisko záchrannej služby a v tom prípade budú v prípade bezvedomia volaní aj mestskí policajti, pokiaľ budú nablízku. Samozrejme, chalani chodia aj na väčšie akcie v Rimavskej Sobote, na amfík, na námestie, kde sa sústreďuje veľa ľudí a v prípade potreby tam budú de facto ihneď. Tým pádom budú vedieť pomôcť a samozrejme budú schopní zachrániť život,“ dodal Ján Melicher, ktorý sa zaviazal aj k tomu, že mestských policajtov vyškolí na používanie AED prístroja.

„Týmto sa zvýši bezpečnosť obyvateľov mesta. Samozrejme, budeme mať mestských policajtov na úplne inej úrovni. Zbierku robím transparentne a korektne. Preto som sa dohodol s vedením Mestskej polície, že všetky vklady určené na kúpu AED budú výlučne na tento účel a priebežne budú kontrolované všetky transakcie,“ doplnil autor myšlienky.

Ak chcete prispieť, môžete tak urobiť ľubovoľnou čiastkou na číslo účtu: SK23  1100 0000  0026 1814 3192. Prístroj tu bude pre všetkých Soboťanov a Soboťanky.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross