No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nový projekt prinesie na schátrané miesta experimentálnu hudbu a umenie

ruiny-lucenecNa Slovensku vzniká nový projekt Ruiny, ktorý prinesie cyklus nezvyčajných koncertov na nezvyčajných miestach. Začnú pri Lučenci. Ide o festival súčasnej a experimentálnej hudby, pričom je rozdelený do viacerých cyklov. Hlavnou ideou projektu Ruiny je priniesť súčasné umenie a experimentálnu hudbu na schátrané miesta v rôznych mestách Slovenska. Jedným z organizátorov je aj rodák z Rimavskej Soboty Štefan Szabó, ktorý bude tiež súčasťou hudobného programu.

Podľa organizátorov sa prvé podujatie bude konať 6. augusta v priestoroch Prónayho kaštieľa v Opatovej pri Lučenci, ktorý bol postavený v roku 1903 a v súčasnosti čaká na rekonštrukciu. V objekte majú byť umiestnené aj fotografie, maľby či inštalácie od mladých slovenských autorov. Súčasťou prvého cyklu má byť aj známa hudobná legenda a zároveň jedna z najvýraznejších osobností slovenskej experimentálnej tvorby David Kollár. Medzi jeho aktuálne diela patrí hudba k pražskému divadelnému predstaveniu Animal Exitus od SpitFire Company, podieľal sa aj na dokumente Mira Rema z väzenského prostredia Comeback, ktorý mal premiéru minulý rok. Za zmienku stoja aj jeho spolupráce so zahraničnými umelcami ako Pat Mastelotto (King Crimson), Eivind Aarset, Gergo Borlai, Paolo Rainieri a ďalší.

Ďalším hudobným hosťom je duo Ján Fiala a rimavskosoboťan Štefan Szabó, ktorí predstavia nielen svoje autorské skladby, ale aj skladby súčasných slovenských a českých skladateľov. Vystúpi aj David Petráš, ktorý svoje skladby kombinuje s improvizačnými časťami, čím sa jeho hudba stáva neopakovateľnou a určenou priamo pre konkrétny čas a miesto. Všetky podrobnosti o Projekte Ruiny nájdete na www.facebook.com/projektruiny.


Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Projekt RUINY


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross