No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Obloha bude plná lietavíc, oplatí sa privstať

20. novembra 2019 |  | | |

V piatok 22. novembra si určite privstaňme, čaká nás obloha s množstvom meteorov. Vysoká aktivita meteorov (padajúcich hviezd, lietavíc) patrí medzi najzaujímavejšie nočné astronomické úkazy. Tento svetelný jav vzniká vo výške 80 – 120 km zánikom malého vesmírneho telieska, ktoré je pozostatkom po rozpade kométy alebo asteroidu.

„Meteorický roj alfa Monocerotidy je prúdom meteoroidov, s ktorým sa naša Zem stretáva od 15. do 25. novembra s maximom okolo 22. novembra. Typická každoročná frekvencia je však len niekoľko meteorov za hodinu. Roj však prekvapil vysokou aktivitou v rokoch 1925, 1935, 1985, a po spresnených výpočtoch bol očakávaný a aj pozorovaný naposledy v roku 1995,“ uviedol Pavol Rapavý z rimavskosobotskej Hvezdárne. Ako doplnil, v priebehu niekoľkých minút zaznamenala na Kojšovskej holi skupina pozorovateľov z Rimavskej Soboty frekvenciu vyššiu ako tisíc. Podľa jeho slov meteory tohto roja sú rýchle, dosahujú 64 km/s.



Radiant roja, miesto na oblohe, odkiaľ meteory zdanlivo vylietavajú sa nachádza v blízkosti najjasnejšej hviezdy súhvezdia Jednorožec (Monoceros) a tak aj názov roja je alfa Monocerotidy. „Jednorožec je nevýrazné súhvezdie východne od súhvezdia Orión. Radiant u nás vychádza po 21. hodine a najvyššie nad obzorom je po 3. hodine ráno,“ ozrejmil.

Podľa Rapavého Peter Jenniskens a Esko Lyytinen predpovedajú vysokú aktivitu 22. novembra ráno o 5:50 stredoeurópskeho času. „Podmienky sú podobné ako v roku 1995 a tak je očakávaná frekvencia 400 meteorov. Maximum však bude trvať len okolo 30 minút, nakoľko centrum prúdu ma šírku len 55 tisíc kilometrov. „Autori nepredpokladajú frekvenciu nižšiu ako 100 a tak nás pri dobrých pozorovacích podmienkach čaká skutočné hviezdne divadlo. Meteory tohto roja sú „v skupinkách“ a tak uvidíme aj niekoľko meteorov súčasne. Pozorovanie bude mierne rušiť Mesiac tri dni po poslednej štvrti, bude z neho osvetlených len 24 percent,“ podotkol Rapavý.

Materským telesom tohto roja je neznáma dlhoperiodická kométa s obežnou dobou asi 500 rokov. Ak teda nechcete zmeškať túto mimoriadnu príležitosť, začnite s pozorovaním najneskôr po 5. hodine koncom astronomickej noci. Kvalitné pozorovania alfa Monocerotíd roja prispejú k ďalšiemu spresneniu nielen dráhy tohto roja, ale aj jeho zloženia, nakoľko sa pravdepodobne jedná o pôvodný kometárny materiál. „V polovici decembra nás čaká ešte ďalší pravidelný meteorický roj Geminidy, no pozorovanie bude rušiť Mesiac v splne,“ zakončil Rapavý.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: Pavol Rapavý


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross