No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ORÁVKA: Oslávia 95. výročie založenia obce, prídu aj Gorali zo Spiša

V Orávke na juhu Rimavskosobotského okresu si najbližšiu sobotu, 19. augusta, pripomenú 95. výročie založenia obce, na okrúhle oslavy opäť prídu aj Gorali z Lendaku. Pre Rimava.sk to potvrdil starosta Ján Lichanec. Súbor tunajším obyvateľom pripomenie ich korene, ako starosta vysvetlil, obec v roku 1922 osídlili práve goralské rodiny z oblasti južného Poľska a Oravy.

Sobotňajšie slávnosti začnú spomienkovou bohoslužbou v miestnom rímskokatolíckom kostole, nasledovať bude spoločný obed. Kultúrny program sa začne popoludní o 13.00 hod. vystúpením Detského folklórneho súboru LIPKA z Jesenského. Potom vystúpi spevácky zbor “a cappella” z Rimavskej Soboty Mystic Choir a slovenskí zabávači, dvojica Kajzer a Meluš. Zo slovenskej strany Tatier príde folklórna skupina Kicora z Lendaku a z poľskej Muzika Orawska. Vystúpia v areáli pred Obecným úradom. Na svoje si prídu aj deti, po prvýkrát ich podľa starostu obce čaká viacero atrakcií. Večer zavŕši tanečná zábava, hrať bude Milénium z Rimavskej Soboty.

Ako starosta uviedol, založenie obce si športovými podujatiami či varením špecialít zo zemiakov pripomínajú každoročne, väčšie oslavy sa však konajú len raz za päť rokov. „Pozývame na nich nielen domácich, ale aj obyvateľov z okolia,“ hovorí Lichanec a dodáva, že v cene lístka chýbať nebude ani občerstvenie a kotlíkový guľáš.

Obec Orávka bola založená v roku 1922 slovenskými obyvateľmi z oblasti južného Poľska a Oravy, ktorí sem prišli hospodáriť na bývalých statkoch Coburgovcov. Ak by ostali na svojom pôvodnom území, stali by sa obyvateľmi Poľska. Na územie dnešnej Orávky sa prisťahovalo vyše 60 rodín. Počas druhej svetovej vojny bola obec pričlenená k Maďarsku. Niekoľko rokov niesla názov Slávikovo, v polovici 20. storočia sa však premenovala na Orávku, aby aj označenie pripomínalo obyvateľom územie, z ktorého prišli. Dnes má Orávka približne 165 obyvateľov.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross