No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Oslávte príchod jari na Prvej jarnej burze

S prichádzajúcou jarou súvisia rôzne tradície. Mnohí z nás držia pôst, upratujeme príbytky, záhradky, príroda a slniečko nás vytiahne von, viac športujeme a podobne. Do tradícií zapadá aj príprava na veľkonočné sviatky, ktoré sa nezaobídu bez rôznych dekorácií, vajíčok, ale aj tradičných veľkonočných jedál a dobrôt. Samozrejme nezabúdajúc na ich kresťanský význam a posolstvo.

Mestské kultúrne stredisko sa rozhodlo príchod jari osláviť organizovaním Prvej jarnej burzy, na ktorej objavíte množstvo handmade tvorcov so širokou ponukou darčekov a dekorácií. V piatok, 5. apríla, pozýva všetkých milovníkom krásnych originálnych ručne vyrobených vecí, s láskou upečených a uvarených tradičných pôstnych a veľkonočných dobrôt, výrobkov remeselníkov a hlavne ľudového zvykoslovia, tancov a spevov do Domu kultúry v Rimavskej Sobote. „Zastaviť sa môžu kedykoľvek v čase od 13.00 hod. do 19.00 hod. Máme zatiaľ prihlásených 35 predajcov, ktorí ponúkajú vajíčka zdobené najrôznejšími technikami, dekorácie, venčeky, hračky, mydlá, bižutériu, kabelky, peňaženky, hniezdočká pre deti, proste veľa krásnych a najmä originálnych vecí. Tento rok sa bude priamo na burze aj maľovať dočasné tetovanie prírodnou hennou,“ povedala Regina Špitálová z MsKS.

O 16:00 hod. organizátori zaradili aj pásmo ľudových piesní a tancov v podaní najmenších folkloristov. Zaspievajú, zahrajú a zatancujú nám deti z DFS Hájiček a Hájik, Lieskovček, malí fujaristi z DFS Podkovička i tanečníci a speváci FS Rimavan. Pre deti budú pripravené tvorivé dielne Škola zručnosti, kde sa bude tvoriť po celý čas až do 19.00 hod. Každý záujemca si domov odnesie vlastnoručne vyrobené veľkonočné vajíčko.

Občianske združenie Šanca pre Dražice prinesie na burzu pôstne jedlá typické pre náš región Malohont. Návštevníci budú mať možnosť ochutnať polievku z fazuľových strukov, mrkvové a špenátové fašírky, jarný pohánkový šalát, rezance s medvedím cesnakom, tvarohové placky s bylinkami, ale aj tradičné pečivo, fánky a tvarohové šišky. V ponuke budú aj medovníky, rôzne pečivo, aj bezlepkové, priamo na mieste budú piecť gofry. „Už sa tešíme, pochutnáme si a možno sa aj naučíme tie jedlá pripraviť podľa tradičných receptov,“ uzavrela Špitálová.

Zdroj: MsKS Rimavská Sobota


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross