No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Perzeidy: Tohtoročné padanie hviezd bude mimoriadne

perex-perzeidyTohtoročné pozorovanie meteorického roja Perzeíd, ktoré sa ľudovo nazývajú aj ako slzy svätého Vavrinca, bude oproti minulým rokom mimoriadne. Pozorovanie nebude rušiť svit Mesiaca a tak na mieste nerušenom umelým osvetlením bude možné vidieť 60 až 70 meteorov za hodinu. Vyvrcholenie nastane v noci z 12. na 13. augusta. Rimava.sk o tom informoval riaditeľ Hvezdárne v Rimavskej Sobote Pavol Rapavý.

„Ráno pred východom Slnka skrášli východný obzor aj mimoriadne tenučký kosáčik Mesiaca a o niečo vyššie možno uvidíme aj slabý červenkastý Mars. Najvhodnejšie podmienky na pozorovanie sú od polnoci až do svitania a okrem meteorov zaujme na tmavej oblohe aj striebristá Mliečna cesta,“ uviedol riaditeľ a zároveň dodal, že podobne vhodné podmienky nastanú až v roku 2018.

Čo sú Perzeidy?

Podľa slov Rapavého pôvod meteorov správne vysvetlil v roku 1866 taliansky astronóm Giovanni Virginio Schiaparelli, ktorý vypočítal dráhu tohto meteorického roja a všimol si jej podobnosť s kométou 109P/Swift-Tuttle, ktorá bola objavená v roku 1862. „Kométa má obežnú dobu 134 rokov a z jej postupného rozpadu sa uvoľňujú častice, s ktorými sa naša Zem pravidelne stretáva od 17. júla do 24. augusta. Štruktúra prúdu meteoroidov je zložitá, maximum činnosti roja je však pravidelne okolo 12. augusta,“ priblížil riaditeľ, podľa ktorého sa častice tohto roja stretávajú so Zemou rýchlosťou 59 km/s a vysoko v atmosfére, vo výškach 120 až 80 kilometrov, sa vyparia.

Riaditeľ ďalej poznamenal, že tento svetelný úkaz – meteor je teda zánikom malého medziplanetárneho telieska s veľkosťou ako zrnká piesku. „Ak ho uvidíme, uvedomme si, že sme boli svedkami jedinečného úkazu, ktorý sa už nikdy opakovať nebude. Možno aj preto sa traduje, že pri zbadaní meteoru si treba niečo priať,“ uviedol.

Najstaršie záznamy o Perzeidách sú v čínskych, kórejských a japonských kronikách z roku 36 nášho letopočtu a ich ostatná vysoká aktivita bola pozorovaná v rokoch 1991 a 1992, keď ich počet presiahol 400 meteorov za hodinu. Vysoká frekvencia bola spôsobená ich materskou kométou Swift-Tuttle, ktorá sa k Zemi priblížila a prešla perihéliom v decembri 1992. Najbližší prechod kométy perihéliom nastane v roku 2126 a bude na nočnej oblohe dobre pozorovateľná.

A prečo slzy sv. Vavrinca? 10. augusta 258, na príkaz imperátora Valeriána, umučili a upálili  na hranici v Ríme, sv. Vavrinca. Perzeidy, ktoré v tie noci padali, začali ľudia považovať za ohnivé slzy upáleného mučeníka.

Zdroj: Rimava.sk, Hvezdáreň KHaP M. Hella v Rimavskej Sobote


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross