No active "ca-sidebar-197687" sidebar

PÍŠETE NÁM: Očkovacie látky proti chrípke už nenájdete

2. novembra 2020 |  | |

Očkovacie látky proti chrípke sa v lekárňach minuli už v priebehu októbra. Ľudia, ktorí by sa chceli dať zaočkovať, ich už nevedia zohnať. „Prečo je tomu tak, keď samotné ministerstvo zdravotníctvo nám odporúča očkovanie proti chrípke ako prvý krok prevencie?,“ pýta sa viacero obyvateľov, ktorí si nevedeli v priebehu októbra ani za pomoci svojho obvodného lekára zadovážiť očkovaciu látku. „Každým rokom počúvame, že sa v lekárňach minú skôr, ako utíchne záujem ľudí,“ podotkol ďalší z čitateľov, ktorý adresoval svoj podnet aj do rubriky Píšete nám.

Podľa informácií z viacerých lekární robia na základe požiadaviek lekárov a podľa spotreby v sezóne predtým predobjednávky skoro na jar. Ak napríklad minulý rok minuli 150 vakcín, tak aj na ďalšiu sezónu objednajú toľko, plus napríklad 10 percent. „Lebo, čo sa neminie tak vyhodíme. Dlhé roky sa vakcíny vyhadzovali a vracali výrobcom, ktorí už toho majú tiež dosť,“ povedal jeden z lekárnikov.

Článok pokračuje pod reklamou„Výrobcovia vakcín aj napriek nízkej preočkovanosti za predchádzajúce roky zabezpečili 20 percent navýšenia dodávok do našej krajiny. Aj vzhľadom na situáciu s ochorením COVID-19 sme vyzývali ľudí na očkovanie proti chrípke, ako účinnej prevencii voči respiračným ochoreniam, a väčšina očkovacích látok sa tak spotrebovala,“ uviedla pre Rimava.sk hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, podľa ktorej sa preto ministerstvo intenzívne venuje problematike dostupnosti vakcín proti chrípke. „Aktívne komunikuje s oboma držiteľmi registrácie, zároveň hľadáme alternatívne možnosti, ako pacientom na Slovensku zabezpečiť dostupné vakcíny,“ informovala s tým, že na Slovensko boli dovezené dva druhy vakcín v počte 300-tisíc, ktoré by mohli byť dostupné jednotlivo na úrovni lekární. „Lekárne boli zásobené množstvom vakcín, o ktoré prejavili záujem v predobjednávke,“ priblížila a dodala, že ministerstvo zdravotníctva do objednávok nevstupuje, nákup očkovacích látok totiž nie je postavený na báze centrálneho nákupu, lekárne si ich objednávajú od distribučných spoločností. „Situácia nám napriek tomu nie je ľahostajná a aktívne s farmaceutickými firmami komunikujeme, nemáme však kompetenciu do ich objednávok zasiahnuť,“ avizuje.

Eliášová na základe skúseností z minulých rokov doplnila, že preočkovanosť na chrípku na Slovensku je približne 4 percentá.

Proti chrípke sa vieme brániť aj zdravou životosprávou a životným štýlom

Je to respiračné ochorenie, preto aj v tomto prípade platí dodržiavanie základného pravidla ROR – rúško, odstup, ruky. Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva pripomína aj ďalšie možnosti, ako sa ochrániť pred chrípkou. Ako podotkla, ochranou je aj správna výživa s dostatkom ovocia, zeleniny a tekutín, pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu, pohyb, otužovanie a dostatok spánku.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross