No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Primátori menších okolitých miest sa vzdávajú navýšenia platu

2. apríla 2020 | |  | 

Primátori okolitých miest Hnúšťa či Fiľakovo sa vzdávajú navýšenia svojho platu, ktorý im v uplynulom období prisúdili poslanci mestského zastupiteľstva. Ostávajú tak v najbližšom období na základnom plate určenom zákonom a koeficientom na počet obyvateľov. Primátor Hnúšte Roman Lebeda tak urobil ešte koncom minulého mesiaca. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedol, poslancami navýšený plat o 10 percent, ktorého sa vzdal, predstavuje približne 300 eur. Po novom tak bude dostávať najbližších šesť mesiacov v čistom menej ako 2 tis. eur. Jeho hrubá mesačná mzda bez odvodov predstavuje okolo 2800 eur. Lebeda tak učinil vzhľadom na zvýšené náklady mesta a pre zabezpečenie ochranných prostriedkov spätne od 1. marca 2020. Hodlá tak spraviť každý mesiac až do skončenia pandémie. Hnúšťa má približne 7 700 obyvateľov.

Jeho kolega Attila Agócs primátor mesta Fiľakovo s viac ako 10 tis. obyvateľmi tak spravil 1. apríla. Ako Agócs uvádza, epidemiologická situácia prerastá v posledných dňoch do ekonomickej krízy, ktorá bude mať vážny dopad aj na hospodárenie samosprávy Fiľakova. Pokles podielových daní odhaduje od stoviek tisíc až na viac ako milión eur.

Článok pokračuje pod reklamou"Celkový ekonomický dopad je v tejto neistej situácii veľmi ťažké kvantifikovať," uviedol pre Rimava.sk s tým, že v prípade poklesu príjmov bude mesto musieť pristúpiť aj k okresaniu výdavkovej časti svojho rozpočtu. "Dotkne sa to plánovaných investícií, dotačnej schémy, ale aj platov zamestnancov," pokračuje Agócs, ktorý ako tvrdí, rozhodol sa ísť príkladom a zrieka sa zvýšenia svojho primátorského platu vo výške viac ako 40 percent na obdobie trvania mimoriadnej situácie. Po odobrení poslancami Mestského zastupiteľstva tak bude poberať zákonom stanovený minimálny plat primátora v čistom okolo 2300 eur. Tento krok považuje za naštartovanie príprav krízového rozpočtu mesta na tento rok.

Vo Fiľakove, kde je plat primátora prepočítaný vyšším násobkom na počet obyvateľov, tak úspora predstavuje 1 750 eur z celkovej ceny práce. "Ide o reálnu mesačnú úsporu mesta, ktorú nezaplatí mne, sociálnej a zdravotnej poisťovni," podotkol Agócs.

V Tornali s približne * 5 500 7 400 obyvateľmi primátorka Anna Szögedi v súčasnosti poberá základný plat. Informáciu pre Rimava.sk potvrdil prednosta mestského úradu Ladislav Nagy. "Primátorka mesta od začiatku funkčného obdobia má základný plat, nemá žiadne navýšenie. Rozhodli o tom poslanci," konštatoval. Primátorka Tornale tak poberá aj naďalej plat vo výške 2 800 eur v hrubom. Reálna mzda tak predstavuje takmer 2 tis eur v čistom.

Zdroj: Rimava.sk

* Orava 20. apríla: V texte bol upresnený počet obyvateľov Tornale.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross