No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zvyšovanie cien energií ovplyvnilo aj nemocnicu v Revúcej. Z budovy musia presťahovať laboratóriá aj jedno oddelenie

Foto: NsP Revúca

REVÚCA/RIMAVSKÁ SOBOTA - Navýšenie cien energií ovplyvňuje takmer všetky inštitúcie či domácnosti. Problémy sa nevyhli ani nemocniciam, tá v Revúcej musela pristúpiť k ráznych krokom.

Nemocnica s poliklinikou v Revúcej musela pre vysoké ceny energií pristúpiť k uzatvoreniu hematologicko-transfúziologického oddelenia a priestory laboratória bude musieť presťahovať do hlavnej budovy. Tento krok pre Rimava.sk potvrdila riaditeľka nemocnice Janette Hrbálová.

Článok pokračuje pod reklamou


Darcovia krvi, ktorí pravidelne navštevovali toto oddelenie, budú musieť chodiť darovať krv pravdepodobne na iné miesto. "Momentálne rokujeme s Národnou transfúznou službou, ktorá prevádzkuje mobilné odbery krvi. Ak sa nám tento krok podarí zrealizovať, odbery sa budú vykonávať v budove Gymnázia Martina Kukučína v Revúcej," povedala Hrbálová.

Týmto krokom chce nemocnica dosiahnuť aj prezentovania gymnázia, rovnako aj transfúznej služby, ktorá bude odbery realizovať. "Darcovia krvi nebudú obmedzení v darovaní krvi, pretože mobilné odbery sa budú vykonávať na pravidelnej báze. Prvé termíny odberov sú začiatkom novembra a decembra," priblížila Hrbálová.

Situácia v Rimavskej Sobote

Pozreli sme sa aj na to, ako zvyšovanie cien energií ovplyvní nemocnicu v Rimavskej Sobote. Podľa vyjadrení hovorkyne sietí ProCare a Svet zdravia Bianky Krejčíovej má sieť nemocníc zazmluvnené ceny a dodávky plynu na časť roka 2023, ceny a dodávky elektriny len na rok 2022.

"Pri oboch komoditách sme mali vopred nakúpené objemy a vďaka tomu sme zaznamenali medziročný nárast cien ‚len' okolo 100 percent. Ak by sme dnes nakupovali komodity za aktuálne trhové ceny, tak by sme v prípade elektriny boli niekde na 500- až 1 000-percentnom náraste nákladov za nakupovanú komoditu," uviedla Krejčíová.

Článok pokračuje pod reklamou


Sieť očakáva, že vláda bude kompenzovať zvýšené náklady poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. "Asociácia nemocníc Slovenska, ktorej sme členom, komunikuje so zdravotnými poisťovňami, vládou a predkladá im analýzy zvýšených nákladov na energie, ale aj ostatných nákladov, ktoré sa zvyšujú vplyvom inflácie," doplnila Krejčíová.

Sieť nemocníc v súčasnosti realizuje činnosti vedúce k zavedeniu krátkodobých, mäkkých opatrení, v princípe na úrovni optimalizácie nákupných podmienok energií voči reálnym spotrebám. "V prípade, že takto realizované opatrenia vyčerpajú svoje možnosti a že v danej lokalite bude identifikovaný priestor na technické či organizačné riešenia potenciálne znižujúce nákladovosť prevádzky, po vyhodnotení ich ekonomickej účinnosti, návratnosti, sme pripravení pristúpiť k dodatočným investíciám do technológií tak na strane zdrojov, ako aj spotrebičov," uzavrela hovorkyňa.

Pre Rimava.sk pripravil Matej Hank.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross