No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanci BBSK majú podozrenie z tunelovania župnej firmy

10. decembra 2009 |  | | |

BBSKPri založení firmy Regionálne cesty, ktorej väčšinovým majiteľom sa po mesiaci stala firma sídliaca v Británii, môže ísť o tunelovanie majetku Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Toto podozrenie pre agentúru SITA vyslovili krajskí poslanci Jozef Šimko, Tatiana Štulrajterová aj Peter Lačný, ktorí založenie firmy Regionálne cesty od začiatku kritizovali ako podozrivé.

Spoločnosť s ručením obmedzeným Regionálne cesty vznikla 28. októbra ako 100-percentne dcérska firma akciovej spoločnosti Banskobystrická regionálna správa ciest, ktorej 100-percentným akcionárom je Banskobystrický samosprávny kraj. Ako časť krajských poslancov upozornila začiatkom novembra, o založení dcérskej firmy nevedeli členovia predstavenstva ani dozornej rady Banskobystrickej regionálnej správy ciest, poslanci sa o ňom dozvedeli náhodou z obchodného registra. Od 1. decembra je jej novým, 70-percentným majiteľom firma CENTRAL AND EASTERN EUROPE INFRASTRUCTURE INVESTMENTS LIMITED, sídliaca v britskom Londýne, pôvodná materská firma Banskobystrická regionálna správa ciest zostala menšinovým vlastníkom. Od 28. novembra má firma Regionálne cesty nového konateľa, k 8. decembru presídlila z Levíc do Bratislavy.

Založenie tejto firmy kritizovala časť krajských poslancov ešte začiatkom novembra ako nepochopiteľné, podozrivé a aj zbytočné. Podozrivé najmä preto, že sa udialo náhle a utajene a zbytočné preto, lebo rovnakú činnosť mohla vykonávať aj materská firma. "Načo si naša akciová spoločnosť zriaďuje konkurenciu. Ktorý podnikateľ by to robil, ak tam nie je iný záujem? Nemá to logiku," povedal 9. novembra Lačný. Dnes na otázku agentúry SITA, či už v tom vidí logiku, keď sa väčšinovým majiteľom novej firmy stala britská firma, odpovedal, že ide zrejme o tunel. Vicežupan Jozef Šimko, ktorý v súvislosti so založením Regionálnych ciest podal 11. novembra trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie, že došlo k spáchaniu trestných činov podvodu a zneužitia právomocí verejného činiteľa, dnes uviedol: "Je to tunel zo strany neznámeho páchateľa. Občania kraja definitívne stratili dosah na túto firmu."

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Milan Murgaš, ktorý ako štatutárny zástupca kraja zastáva v akciovke Banskobystrická regionálna správa ciest funkciu valného zhromaždenia a rovnaké postavenie mal aj v novozaloženej firme, pre agentúru SITA 8. novembra uviedol, že dôvodom založenia dcérskej s. r. o. Regionálne cesty je potreba oddeliť údržbu ciest vo vlastníctve kraja, ktorá zostane na starosti materskej firme, od biznisu, čiže údržby komunikácií pre iné subjekty, čo má byť úlohou dcérskej firmy. Pre médiá zdôrazňoval, že nová firma bude zarábať pre svoju materskú firmu a teda vlastne pre kraj. Jeho stanovisko k aktuálnej situácii sa nepodarilo získať, podľa jeho asistenta Romana Lebedu je v zahraničí a z dovolenky sa vráti 14. decembra.

Europoslanec Vladimír Maňka, zvolený v novembrových voľbách za nového banskobystrického župana, sa k situácii dnes odmietol vyjadriť s tým, že tak urobí najskôr v piatok po dnešnom rokovaní s dozornou radou Banskobystrickej regionálnej správy ciest.

Krajskí poslanci sa chceli Murgaša na dôvody a okolnosti založenia Regionálnych ciest pýtať na mimoriadnom zasadnutí. Návrh na jej zvolanie, podpísaný potrebným počtom poslancov, doručili na župný úrad 9. novembra. "Máme dôvodné podozrenie, že dochádza k prechodu majetku, práva a povinností, zmluvných vzťahov na túto novú obchodnú spoločnosť, na ktorú zastupiteľstvo nebude mať priamo dosah," povedala vtedy poslankyňa Štulrajterová. Murgaš mal schôdzu zvolať do 30 dní, ale nezvolal ju. Poslanci majú možnosť zvolať schôdzu sami. "Uvažujeme nad tým, že ju zvoláme, hoci nevieme, či by sme tam niečo vyriešili, aj keby prišla nadpolovičná väčšina poslancov," povedal dnes poslanec Šimko.

Zdroj: BANSKÁ BYSTRICA 10. decembra (SITA)

Súvisiace články
Murgaš mimoriadnu schôdzu nezvolal, podozrenia trvajú
So založením Regionálnych ciest nesúhlasia ani odborári
Pre podozrivé založenie firmy aj trestné oznámenie


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross