No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pred druhým kolom volieb požiadalo o voličský preukaz vyše šesťsto Soboťanov

ilustračné fotoDruhého kola prezidentských volieb sa chcú zúčastniť aj voliči, ktorí v sobotu, 29. marca, nebudú v mieste svojho trvalého bydliska. Na rimavskosobotskej radnici do dnešného rána vydali voličský preukaz pre 620 obyvateľov, viac ako stovku preukazov pritom poslal úrad poštou na požadovanú adresu. Vyplýva to z informácií, ktoré pre Rimava.sk poskytol odbor vnútorných vecí na mestskom úrade. Čísla však nemusia byť konečné, voličské preukazy si možno vyzdvihnúť ešte aj dnes, no už len osobne, prípadne prostredníctvom splnomocnenej osoby.

S voličským preukazom sa dá voliť v ktoromkoľvek okrsku na celom Slovensku. Nevyhnutný je však preukaz totožnosti. Volič musí mať voličský preukaz vydaný pre 2. kolo voľby, preukaz pre 1. kolo sa na hlasovanie použiť nedá.

Voliť prezidenta môžu všetci občania SR, ktorí budú mať v sobotu 29. marca najmenej 18 rokov.  Občania SR, ktorí nemajú trvalé bydlisko na Slovensku, musia svoju totožnosť vo volebnej miestnosti preukázať pasom.

Ústredná volebná komisia (ÚVK) zaregistrovala pri prvom kole voľby prezidenta na internete iniciatívu jedného slovenského občana, ktorý sa snažil dokázať ďalším voličom, že pokiaľ chcú, môžu voliť aj trikrát. Použiť podľa neho môžu občiansky preukaz a dvakrát cestovný pas. ÚVK to odsúdila a prípadom sa už zaoberá Národná kriminálna agentúra.

Ministerstvo vnútra, ktoré organizačne zabezpečuje všetky typy volieb, prijalo pred  druhým kolom voľby prezidenta opatrenia proti viacnásobnému hlasovaniu. Týka sa to voličov, ktorí budú hlasovať s pasom. Voliči bez trvalého pobytu na Slovensku budú môcť voliť v akejkoľvek volebnej miestnosti s cestovným dokladom až po vyjadrení Registra obyvateľov, že skutočne trvalý pobyt v SR nemajú. V praxi to bude znamenať, že po príchode do ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku oznámia okrskovej volebnej komisii, že nemajú trvalý pobyt v SR a preukážu sa pasom. Volebná komisia sa telefonicky spojí s Registrom obyvateľov, kde overia, že občan nemá trvalý pobyt v SR. Register obyvateľov je časťou štátneho informačného systému a patrí pod sekciu verejnej správy ministerstva vnútra.

Zdroj: Rimava.sk, SITA


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross