No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. Baňa: V obci sa stretli stovky rodákov, predvečer patril opravenej lávke

lávka-banaRimavská Baňa má za sebou Stretnutie rodákov, ktorého sa zúčastnili stovky ľudí, a to nielen z radov domácich, ale aj z neďalekých obcí. Podujatie organizovali pri príležitosti 880. výročia prvej písomnej zmienky o obci. Predvečer podujatia však patril zrekonštruovanej lávke pre peších cez rieku Rimava, ktorú takpovediac znovu otvorili a prítomní ju tak mohli opäť vidieť v plnej paráde. Návrh vypracoval jeden z domácich obyvateľov ešte v októbri 2015.

„Okrem toho, že to je zaujímavé, je to dominanta obce a po rekonštrukcii je jej večerné osvetlenie efektné,“ uviedla pre Rimava.sk starostka obce Elena Polóniová. Ako ďalej priblížila, dôvodom na rekonštrukciu mosta bol jeho technický stav, ktorý posúdil aj statik. „Podľa neho bol stav mosta v poriadku, no zároveň bol aj najvyšší čas dať ho do poriadku,“ poznamenala a dodala, že na opravu použili finančné prostriedky z obce, o akú čiastku ide však zatiaľ nevedela vyčísliť. „Nebola to však finančne náročná akcia,“ podotkla.

Financie použili podľa starostky na pozváranie konštrukcie, menšie opravy ako aj na náter. „Záverom bolo osadenie LED svietidiel vo vnútri mosta ako aj osadenie osvetleného erbu obce na priečelí mosta,“ doplnila Polóniová.

A kde vznikol nápad na oživenie mosta? „Bolo to také spontánne rozhodnutie viacerých občanov obce a návrh robil jeden z domácich, Peter Tóth a s jeho návrhom sme sa stotožnili,“ prezradila starostka, podľa ktorej bude táto časť obce opäť atraktívna nielen pre domácich obyvateľov.

Na Stretnutí rodákov sa zabávalo až do rána

Sobota, 20. augusta, však už patrila Stretnutiu rodákov, na ktorí zavítalo podľa starostky približne 400 ľudí. „Boli aj rodáci, ktorí v Rimavskej Bani nežijú, ale aj obyvatelia obce,“ uviedla starostka, ktorá sa takému počtu ľudí potešila. Na podujatí nechýbal bohatý kultúrny program. Vystúpili v ňom nielen rodáci ako recitátori alebo v hre na fujaru, ale aj „cezpoľní“, medzi ktorými nechýbali folkloristi z Rimavskej Soboty či Tisovca. Podľa starostky však najdôležitejšou súčasťou podujatia bola výstava rodákov s názvom Toto nás baví. „Bola to výstava prác našich rodákov. Kto maľuje doniesol svoje diela, kto vyšíva-výšivku a dobrovoľní hasiči ukázali svoje trofeje zo súťaží. Bolo to také všestranné a veľmi zaujímavé,“ opísala a dodala, že v dobrej atmosfére i nálade sa rodáci zabávali až do 4-tej hodiny rannej.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross