No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. JANOVCE: Zabíjačku okorenili moderným folklórom sestry Bacmaňákové z Kysúc

30. apríla 2018 |  | 

Tohtoročné zabíjačkové hody koncom apríla okorenili v neďalekej obci Rimavské Janovce sestry Bacmaňákové z Kysúc, Evka a Lenka, s ľudovou hudbou. Ako sami povedali, ľuďom prišli zahrať a zaspievať trošku modernejší folklór, aby si na provizórnom parkete pred pódiom mohli zatancovať popri jedení toľkých špecialít. Tie pripravili domáci až v približne desiatich kotloch. Nechýbalo viacero druhov guľášov, diviny a tento rok aj držiek. O zabíjačkové špeciality sa domáci postarali ešte ráno. Podujatie spojené s kultúrnym programom obec zorganizovala po šiestykrát. „Začínali sme s jedným krmníkom a už dnes sme pri troch. Do budúcna plánujeme tento počet ešte zvýšiť, aby sme vedeli vyjsť v ústrety a občerstviť všetkých návštevníkov podujatia,“ povedal pre Rimava.sk starosta obce Stanislav Krahulec. Spomenul, že pred šiestimi rokmi prišli s týmto nápadom poslanci obecného zastupiteľstva, ktorí sami navrhli, že sú ochotní pomôcť pri organizovaní takejto akcie. Kulinárske dobroty podľa starostu pripravili aj spoločenské organizácie Matica Slovenská, Csemadok, poľovníci, roľníci či dobrovoľní hasiči.
Súčasťou programu boli aj remeselné dielne, skákací hrad pre deti, výstava fotoaparátov zberateľa Jozefa Fodora či jazda na koni. O náladu sa staral aj heligonkár Jaro Petrinec. Na poludnie vystúpil Folklórny súbor Rakonca. Otvorený bol aj jeden z najstarších kostolov, ktorý bol časťou bývalého benediktínskeho kláštora. Kostol z 12. storočia patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne stavby na Gemeri.

Výzdoba v obci pripomínala už v sobotu, 28. apríla, blížiaci sa 1. máj. Oplotenie bolo vyzdobené brezami a stužkami. Zabíjačkové i guľášové špeciality podľa starostu majú súvis aj s blížiacim sa 1. májom. Ako poznamenal, v obci však došlo k zhode, že špeciality budú robiť ešte pred samotným medzinárodným sviatkom pracujúcich, a to víkend pred. „Ako aj príroda ožíva jarou, tak aj obec týmto naštartuje svoje práce a vyjdú aj ľudia do záhrad a myslím si, že tento deň tu oslávime spolu,“ dodal starosta, podľa ktorého je pre nich radosť, keď ich navštívia ľudia z mesta a aj zo širšieho okolia.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross