No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Dom kultúry bude plný mladých rimavskosobotských talentov

hudobna-jarDom kultúry v Rimavskej Sobote bude plný mladých rimavskosobotských talentov. Priaznivcov hudby a spevu čakajú v najbližších dňoch dve podujatia. V utorok, 21. apríla o 18.00 hod. v divadelnej sále si prídu na svoje všetci tí, ktorí majú radi spev a hru na hudobné nástroje. Na koncerte 35. ročníka Hudobnej jari sa predstaví Vojtech Botos so svojou hrou na viole, zaspieva Alexandra Patakyová, na klavíri zahrá Juliana Čarnoká, na priečnej flaute Evamária Reichelová a na akordeóne Adriana Šajgalová.

Nasledujúci deň bude patriť speváckym zborom. Na festivale detských a dospelých speváckych zborov, ktorý sa uskutoční v stredu, 22. apríla, o 17.00 hod. v divadelnej sále Domu kultúry, sa odprezentuje 10 speváckych zborov pôsobiacich v Rimavskej Sobote.

talenty„Chceme ukázať verejnosti koľko mladých talentov vyrástlo v Rimavskej Sobote, tentokrát v hudobnej oblasti a dať im priestor na prezentáciu v rodnom meste. Ako aj koľko ľudí v rôznych vekových kategóriách sa venuje zborovému spevu vo svojom voľnom čase" povedala pre Rimava.sk Regina Špitalová z Mestského kultúrneho strediska, ktoré podujatia organizuje.

Na podujatí vystúpia zbory:

  • DSZ Nádej pri ZUŠ Rimavská Sobota,
  • DSZ Slniečko pri MŠ Rybárska,
  • Mestský predškolský spevácky zbor MUŠKA,
  • Maďarský detský zbor Csiribiri pri ZŠ M. Tompu,
  • Miešaný spevácky zbor Bona fide,
  • Miešaný spevácky zbor Blaha Lujza,
  • Ekumenický spojený spevokol Evanjelickej cirkvi a. v. a Bratskej jednoty baptistov,
  • Katolícky spevokol Zoltána Meszlényiho,
  • Mystic choir pri ZUŠ Rimavská Sobota
  • SZ Dúha pri Klube záujmovej činnosti seniorov.

Hosťom bude spevácky zbor Con moto – Spievajúci dirigenti Slovenska a DSZ Hviezdičky zo Základnej umeleckej školy Tisovec. Ako ďalej Špitalová uviedla, v rámci tohto festivalu pod domácim názvom Rimavská Sobota spievaj sa po prvýkrát na verejnosti predstavia dva novovzniknuté kolektívy. Pri Základnej umeleckej škole od minulého roku funguje šesťnásť členný zbor Mystic choir zameraný na nové trendy, spev s choreografiami, populárnejší štýl a hudbu 21.storočia. V roku 2014 vznikol tiež Mestský predškolský spevácky zbor MUŠka, ktorý tvorí tridsať detí z hudobných krúžkov viacerých materských škôl.

Súčasťou projektu má byť aj interaktívny výchovný koncert pre deti z materských škôl a pre žiakov I. stupňa základných škôl, ktorý sa uskutoční v pondelok, 20. apríla, o 10.00 hod, počas ktorého im budú predstavené hudobné nástroje a naučia sa pieseň Orchester.

„Zborový spev je jedinečný prostriedok pre vnímanie, zodpovednosť, pre toleranciu, kolektívne precítenie hudby a odovzdanie svojho prejavu verejnosti. Je najprijateľnejšou a najjednoduchšou cestou pre harmonický rozvoj osobnosti našich detí a rozvoj ich poznania spevu a hudby.“ uzavrela Jana Dobrocká dirigentka speváckeho zboru Bona fide, ktorý festival organizuje.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross