No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. Sobota/Lučenec: Hendikepovaní i dlhodobo chorí rozvíjajú svoje schopnosti umením

V Rimavskej Sobote a Lučenci dostali dve neziskové organizácie a inštitúcie zelenú v projektoch špeciálnej terapie. Zapojili sa do grantovej výzvy Nadácie VÚB, ktorá spomedzi 133 zapojených organizácií a inštitúcií vybrala 22, v rámci Banskobystrického kraja boli podporené štyri projekty. Medzi nimi Občianske združenie Smaragdy v Rimavskej Sobote a Domov sociálnych služieb Libertas v Lučenci. Hendikepovaní ako aj dlhodobo chorí si tak svoje schopnosti budú môcť rozvíjať prostredníctvom umenia.

„Medzi žiadateľmi boli najmä mimovládne organizácie, občianske združenia a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby. O grant žiadali aj domovy sociálnych služieb, zdravotnícke zariadenia či špeciálne školy,“ priblížila Alena Wlterová, PR manažérka VÚB. Podľa jej slov grantový program spočíva v tom, že svoju podporu smeruje do všeobecne poddimenzovanej oblasti špeciálnych terapeutických postupov. „Ide pritom o odborníkmi odporúčané a v praxi overené postupy arteterapie a animoterapie. Z hľadiska predložených žiadostí sa dve tretiny projektových zámerov týkali práve arteterapie, ktorá sprostredkováva liečbu cez umenie, najčastejšie ide o využívanie rôznych výtvarných činností,“ ozrejmila Walterová s tým, že grantový príspevok je do výšky 1 500 eur pre každú vybranú organizáciu, ktorá pripravila podľa hodnotenia nezávislej komisie najkvalitnejšie koncepcie projektov so zapojením odborných terapeutov.

Ako naložia s príspevkom podporené organizácie v R. Sobote a Lučenci?

V rámci projektu je cieľom o.z. Smaragdy v Rimavskej Sobote vytvorí 6 tvorivých dielní a arteterapeutických stretnutí, ktoré sú určené pre onkologických pacientov a ich príbuzných z regiónu Rimavská Sobota a Lučenec. Súčasťou bude charitatívna dražba výrobkov z tvorivých dielní. Počet dobrovoľníkov zapojených do projektu je 10, počet zapojených klientov je 60.

V lučeneckom Domove sociálnych služieb Libertas bude cieľom rozvíjať jemnú motoriku, pamäť a predstavivosť, rozvíjať tvorivosť a spontánny prejav, komunikovať neverbálnymi cestami. Využitím liečebných účinkov výtvarného prejavu smerujeme k odbúravaniu napätia a úzkosti.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: archív Nadácia VÚB


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross