No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Na Kurinci bude parkovanie spoplatnené, zo ziskov postavia tobogán

kurinecRimavskosobotská samospráva chce počas letnej turistickej sezóny zriadiť v rekreačnej oblasti Kurinec stovky parkovacích miest, ktoré budú spoplatnené. Informoval o tom primátor mesta Jozef Šimko na utorkovom rokovaní mestského zastupiteľstva, poplatok vo výške jedno euro za deň by mali vyberať dvaja pracovníci. Ako spomenul, zo zisku len z parkovného očakáva 10 až 12 tis. eur. Podľa poslanca Zsolta Főzőa by však za parkovanie tento rok ešte nemali vyberať poplatky, kým sa nerozbehne Kurinec. "Možno sa tým zvýši návštevnosť," povedal poslanec, ktorý sa v hlasovaní zdržal. Podľa primátora sa však už rekreačná oblasť rozbieha pár rokov, obyvatelia sa kúpu v termálnej vode a minulý rok tam postavili 50 metrový bazén. Parkovacie miesta majú byť aj na pozemkoch, ktoré sú určené ešte na odpredaj podnikateľom. Spoplatnenie parkovného by sa nemalo týkať prvého parkoviska, ktoré bolo postavené po ľavej strane pred rekreačnou oblasťou.

Poslanci napokon zámer odsúhlasili, za hlasovalo 14 poslancov, zdržali sa dvaja. Ku koncu apríla majú Technické služby mesta vypracovať Všeobecne záväzné nariadenie o státí a parkovaní motorových vozidiel v rekreačnej oblasti a do polovice mája vypracovať projektovú dokumentáciu na vyznačenie vodorovných a zvislých dopravných značiek. Väčšina poslancov odobrila aj doplnenie predmetu činnosti TSM o ostatnej osobnej pozemnej doprave.

Primátor Šimko poslancov informoval aj o ďalších investíciách na Kurinci, ktoré chcú zabezpečiť z financií získaných počas letnej turistickej sezóny v roku 2015 alebo 2016. Financie majú byť uložené na osobitnom účte TSM. "Za mesiac jún, júl a august očakávam 170-180 tis. zisk," povedal Šimko.

Podľa primátora museli postaviť prepojovací chodník od 50 metrového bazéna k sociálnym zariadeniam, čo bolo podmienkou Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Zo získaných financií má mesto vypracovať aj projektovú dokumentáciu detského bazénu ako aj samotného bazénu so šmýkačkou, tobogánom a inými atrakciami. "V uznesení by som hlasoval za, keby tam bolo, že schvaľuje zámer," povedal poslanec Ivan Hazucha, ktorému v správe chýbalo financovanie jednotlivých zámerov. Ako dodal, podľa jeho názoru je to príliš široká blankozmenka na celé stavanie. "Keď toto odsúhlasíme, tak sa nám to úplne vymyká spod kontroly," podotkol.
Ako však Šimko ozrejmil, jeho cieľom je investovať do Kurinca zo ziskov a nie z rozpočtu mesta. "Ak mi to neodsúhlasíte, zastavujem všetko, nemám iné východisko, neviem pokračovať," podotkol primátor.

Poslanec Hazucha však pripomenul, že prevádzka Kurinca bola minulý rok stratová a mesto podľa neho nie je odkázané na to, aby malo z Kurinca zisk a dávali ho niekde inde. "Náklady bude mať mesto a výnos bude mať rekreačné stredisko. Tam je tá disproporcia," uzavrel.

Za návrh hlasovalo 15 poslancov, zdržali sa traja.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross