No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Počas referenda bude v meste menej okrskov ako pri voľbách

ilustračné fotoZačalo sa s prípravami referenda o rodine, ktoré sa bude konať v sobotu, 7. februára, budúceho roka. Podľa rozhodnutia prezidenta, ktorý referendum vyhlásil, mali byť do polovice decembra vytvorené okrsky. V meste Rimavská Sobota ich bude menej ako pri posledných, komunálnych voľbách. Zatiaľ čo v novembri sa o poslancoch a primátorovi rozhodovalo v 27 okrskoch, pre referendum bolo vytvorených 21 okrskov.

Územie okrsku a miestnosť na hlasovanie určuje podľa zákona starosta (primátor), okrsok pritom spravidla zahŕňa dvetisíc oprávnených občanov. Podľa zoznamu, ktorý zverejnila rimavskosobotská radnica, boli niektoré okrsky v porovnaní s komunálnymi voľbami spojené. Občania však pôjdu do tej istej budovy ako pri voľbách. Napríklad v budove reformovaného cirkevného gymnázia bude len jeden okrsok, hoci v novembri sa hlasovalo v dvoch, rovnako aj v Gymnáziu I. Kraska a v strednej odbornej škole na Športovej ulici. V Základnej škole P. K. Hostinského budú dva okrsky namiesto troch, v ZŠ Š. M. Daxnera len dva namiesto štyroch.

V priebehu januára by už malo byť známe aj zloženie komisií. Okrsková komisia musí mať najmenej päť členov. Podľa zákona do nej jedného člena a jedného náhradníka deleguje každá politická strana, ktorá je zastúpená v parlamente podľa výsledkov posledných volieb do národnej rady a petičný výbor, ak bolo referendum vyhlásené na základe petície. Urobiť tak musia najneskôr do 7. januára.

Z návrhu organizačno-technického zabezpečenia referenda vyplýva, že referendum o ochrane rodiny bude štát stáť zhruba 6,3 mil. eur. Prezident Andrej Kiska vyhlásil referendum po tom, ako o ústavnosti referenda rozhodol Ústavný súd SR. Občania sa v referende majú vyjadriť k otázkam:

  • "Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?"
  • "Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?"
  • "Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?“

Aliancia za rodinu žiadala vypísať referendum so štyrmi otázkami, jej petíciu podpísalo približne 400-tisíc ľudí. Ústavnosť referendových otázok posudzoval ústavný súd na základe podania prezidenta. V súlade s ústavou nie je referendová otázka: "Súhlasíte s tým, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti, ktoré sú právnymi normami k 1. marcu 2014 priznané iba manželstvu a manželom - najmä uznanie, registrácia či evidovanie ako životného spoločenstva pred verejnou autoritou, možnosť osvojenia dieťaťa druhým manželom rodiča?"

Zdroj: Rimava.sk/SITA


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross