No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R2: Ďalší verejný protest za výstavbu diaľnice pokračoval v Nových Honoch

15. augusta 2015 |  | | |

perex-protestV poradí štvrtý verejný protest za výstavbu diaľnice R2 sa po júnovej akcii v Plešivci presunul na hranicu Rimavskosobotského a Lučeneckého okresu do obce Nové Hony. Podporiť výstavbu cesty a vyjadriť svoj názor prišli vo štvrtok, 13. júla, stovky ľudí. Organizátormi akcie boli starostovia okolitých obcí a poslanec NR SR Zsolt Simon (Most-Híd). Na konci približne hodinového protestu prešli zúčastnení dvakrát cez križovatku v Nových Honoch, čím zablokovali na pár minút premávku. Na celý pochod protestujúcich dohliadalo niekoľko policajtov.

Na proteste vystúpil aj primátor Fiľakova Attila Agócs. Podľa Agócsa takéto zhromaždenie má veľkú váhu. „Myslím si, že je veľmi dôležité, aby sme vysielali signály smerom hore, že aj tu dole chceme žiť,“ uviedol Agócs, podľa ktorého je potrebné dostať od vlády SR komplexný pohľad. „Nepotrebujeme sociálne balíčky, všetci vieme, že keď bude kompletná cesta tak bude aj investor. A keď bude investor donesie aj prácu,“ dodal primátor.

Rovnaký názor má aj starostka Plešivca Iveta Šušánová, ktorá výstavbu diaľnice R2 v plnom profile považuje za veľmi dôležitú.

Obyvateľov Nových Honov podporila aj staroska tejto obce Alena Spodniaková, ktorá apelovala na ťažkosti spojené s prechádzaním cez cestu. „Po obidvoch stranách sú autobusové zastávky a prejsť k nim majú problém hlavne deti a starší ľudia, ktorých životy sú ohrozované práve veľkou premávkou na tejto ceste,“ povedala starostka.

Akciu prišiel podporiť aj starosta Mýtnej Pavel Greksa. „Ja a pán Simon sme sa pred desiatimi rokmi začali biť za výstavbu a dokončenie R2-ky. Pred piatimi rokmi sa nám podarilo, že sa cesta začala stavať od Zvolena smerom na Košice. Momentálne sa tento rok skončí stavba v Kriváni,“ avizoval Greksa, podľa ktorého sa im aj vďaka týmto protestom podarilo získať jeden malý úspech. „Budeme stavať cestu od Kriváňa po Tomášovce a budeme ju stavať v rozšírenom polovičnom profile. Stále ešte bojujeme, aby to bolo v plnom profile. Je to malý úspech, nie je to víťazstvo. Ale víťazstvo dosiahneme takýmito stretnutiami, na ktorých budeme deklarovať to, že túto cestu potrebujeme,“ dodal starosta.

„Ľudia tu nechcú žiť zo sociálnych dávok a voziť sa zadarmo vo vlakoch, ktoré tu aj tak nejazdia. My potrebujeme prácu a potrebujeme cestu, tieto veci sú prepojené či sa nám to páči alebo nie,“ povedal na proteste Zsolt Simon, podľa ktorého budovanie R2-ky je len politickým rozhodnutím terajšej vlády. Podľa jeho slov budú v týchto akciách pokračovať dovtedy, kým vláde nedajú jasný signál o tom, že ľudia v tomto regióne nemajú na čo čakať. Simon vo svojom príhovore poukázal aj na fakt, že vláda mohla od novoprichádzajúcej automobilky na Slovensko, Jaguar Land Rover, vyžadovať, aby svoju fabriku zriadila napríklad v okolí Zvolena, ktorý by bol dostupnejší aj pre ľudí z Rimavskosobotského, Lučeneckého či Veľkokrtíšskeho okresu.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross